Açık Piyasa İşlemleri

Açık Piyasa İşlemleri, toplam harcamaların değiştirilmesi amacıyla merkez bankalarının piyasaya girerek gerçekleştirdiği tahvil alım ya da satım işlemleridir.

Açık piyasa işlemleri para politikasının araçlarındandır. Bu işlemler aracılığı ile sırasıyla para arzının, faiz haddinin, yatırımların denetim altına alınmasıyla, toplam harcama hacminin daraltılmasına veya genişletilmesine çalışılır.

Örneğin, açık piyasa işlemleri yoluyla merkez bankasının piyasaya girip tahvil satın alması durumunda dolaşımdaki para miktarı artar. Bunun sonucunda cari faiz haddi düşer. Düşen cari faiz haddi yatırımları (diğer koşullar değişmemek üzere) artırır.

Toplam harcamaların kısılması gereken enflasyon dönemlerinde ise, örnekte verilen sürecin tersi işletilir. Yani Merkez Bankası piyasaya tahvil satıcısı olarak girer. Açık piyasa işlemlerinin beklenen sonucu vermesi için her şeyden önce gelişmiş bir para ve sermaye piysasının varlığı zorunludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Ad Valorem Vergi Nedir?

Cum Eki 26 , 2018
Share on WhatsApp Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on Email Share on TelegramAd Valorem Vergi (Ad Valorem Tax) Latince kökenli olan ve ‘değerine göre’ anlamına gelen ‘advalrem’den türeyen bir vergi türü. Ad Valorem vergi, malların fiziksel ölçülerine (kiIo, litre, metrekare vb.) göre değil, değerleri üzerinden […]

Bu Yazıları da Okumak İsteyebilirsin