Akreditif Nedir?

Akreditif, bir bankanın belirli bir miktar ve belirli bir süre için üçüncü bir kişi lehine, nezdinde kredi açması için yabancı ülkedeki muhabir bankaya gönderdiği bir tür mektuptur.

Akreditif uygulamasında ticarete konu olan mal bedelinin ödenmesi bir bankanın güvencesi altına alınmakta, ilgili malı alan ve satan kişi (ya da kuruluşların) ticari itibarları yerine akreditif işlemine aracı olarak katılan bankanın bir tür kefaleti geçmektedir.

Bu yüzden ülkelerarası ticari faaliyetlerde akreditif güvenli bir ödeme biçimi olmaktadır.
Akreditif işlemleriyle ilgili olan taraflardan birincisi ithalatçıdır. İthalatçı malın yurtdışındaki müşterisi ve bankasında ihracatçı lehine hesap açılması talebinde bulunan taraftır. İthalatça tarafa ‘akreditif amiri’ de denilmektedir. Akreditifle ilgili ikinci taraf “amir banka”dır. Amir banka ithalatçının bankası olup, ondan aldığı talimata uygun olarak ihracatçı lehine nezdinde bir hesap açan ve akrediften doğan bedelin ödenmesini garanti eden taraftır.

Akreditifteki üçüncü taraf ise amir bankanın ihracatçının ülkesinde faaliyette bulunan muhabir bankasıdır. Son olarak, dördüncü taraf ise lehine bankada hesap açılan taraf, ya da ihracatçi. Buna “akreditif lehdarı”da denilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Alivre Satış Nedir?

Cum Eki 26 , 2018
Share on WhatsApp Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on Email Share on TelegramAlivre Satış; satışa konu olan mal henüz ortada yokken ve ilerideki bir tarihte alıcıya teslim şartına bağlı olarak yapılan bir tür vadeli satış işlemidir. Malın tesliminin sonra yapıldığı satış biçimi tanımdan da anlaşılacağı […]

Bu Yazıları da Okumak İsteyebilirsin