Arbitraj Nedir?

Arbitraj; en iyi getiriyi elde etmek amacıyla kısa dönemli fonların yatırıldığı alandan alınıp başka bir alana kaydırılmasıdır.

Yabancı paraların kur farklarından kazanç sağlama işlemi olarak da tanımlanabilecek olan arbitraj, bir dövizin nisbi olarak ucuz olduğu piyasadan satın alınıp pahalı olduğu piyasada satılması ve aradaki farktan yararlanılması işlemidir.

Örneğin New York piyasasmda 1 Sterlin 1.66 dolar iken, Londra piyasasında 1 sterlin 2 dolara yükselmişse meydana gelen kur farkı arbitraj faaliyetlerini başlatır. Arbitraj yapan ilk aşamada New York’tan dolar vererek sterlin satın alır; ikinci aşamada bu sterlinleri kullanarak Londra piyasasından bir kez dolar satın alarak bunları yeniden New York’a aktarır. Böylece kur farklarından kazanç sağlamış olur. Çeşitli piyasalar “içinde” yer alan fiyat farklılıklarından yararlanmak amacıyla değerli maden, değerli evrak alım satım işlemleri de arbitraj kapsamında düşünülmelidir. Uygulamada arbitraj faaliyetlerinin genellikle bankalar tarafından gerçekleştirildiği görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Şartlı Refleks Nedir?

Sal Eki 30 , 2018
Share on WhatsApp Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on Email Share on TelegramŞartlandırma, aslen bir refleks veya tepki ile bağlantısı olmayan bir uyaranın bağlantılı hale gelme sürecine işaret eder. Kavram yalnızca psikolojide teknik bir bilimsel anlama sahiptir. Bu disipline göre iki ana şartlandırm tipi olduğu […]
pavlovun köpeği

Bu Yazıları da Okumak İsteyebilirsin