Bireycilik Nedir?

Bireycilik, Sosyal grupların ve kollektivitelerin değil bireylerin merkezi önemine inanma. (Individualism, Ferdiyetçilik) Bireylerin çıkarlarının .ahlâki bakımdan kollektivitelerin çıkarlarından daha ustün olduğunu kabul eden doktrin. Bireyin siyasi ve ekonomik bağımsızlığını vurgulayan ve bireysel insiyatilf, eylem ve çıkarların önemine işaret eden teori.

Bireycilik ayrıca sosyal düşüncede bir yöntemdir. Kollektivizmin zıddı. “Devlet” veya “toplum” gibi kollektif sözcüklerin gerçek varlıkları temsil etmediğini ileri süren ve daha ziyade Avusturya İktisat Okuluyla birlikte anılan metodolojik doktrindir. Kollektivitelerin davranışının ancak ve ancak bireysel motivasyonlar, davranışlar ve iradelerle açıklanabileceği kanaati.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Bolluk Teorisi Nedir?

Çar Eki 31 , 2018
Share on WhatsApp Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on Email Share on TelegramBolluk teorisi; bir toplumda bireylerin her türlü ihtiyaçlarıyla ekonominin mevcut üretimi veya potansiyel üretim kapasitesi arasında, ikincisi lehine bir durumun veya en azıdan bir dengenin/eşitliğin bulunduğu fikri. (Affluence theory) Bu görüşü benimseyenlere göre, ekonomide […]