Bu Alışkanlığı Ortadan Kaldırmazsanız Asla Gerçek Zaferler Kazanamazsınız

Muzaffer savaşçılar önce zaferi kazanır, sonra savaşa girer. Mağlup savaşçılar ise, önce savaşa girer, sonra zaferi kazanmaya çalışır.

—Sun Tzu

Uzun yıllar boyunca fark edemediğimiz şeyler vardır ve bunlar sayısız durumda bizi engeller. Gerçekleştirdiğimiz ilerlemeyi rayından çıkarıp bizi bambaşka yerlere götürür.

Bunu anladığınızda etrafınıza bakın, herkesin ne kadar da kendisini kaptırdığını göreceksiniz. Arkadaşlarınız, meslektaşlarınız, etrafınızdaki herhangi bir kişi…

Bir alışkanlığı ortadan kaldırırsanız ancak monotonluğun zincirini kırabilir ve kendinizi durdurulamaz kılabilirsiniz.

devam etmek

Disiplin özgürlüğe eşittir.

—Jocko Willing (The Way of the Warrior Kid)

Bir iş tamamen sonuçlanana kadar kutlama yapmayın.

Tuzağın yerini bilmek, ondan kurtulmanın ilk adımıdır.

— Frank Herbert (Dune)

Gerçek şu ki insanlar başarılarını çok erken kutluyorlar. Çoğu insan iyi bir şeyler yaşamaya başladığı anda zihinsel olarak rahatlar. Bir şekilde üzerlerindeki baskıdan sıyrılır, gevşer ve rahatlık hisseder. Ve yine çoğumuzun kutlama yapma eşiği oldukça düşüktür.

Yol boyunca kazandığınız küçük zaferler iyidir ancak bunlar savaşı kazandığınız anlamına gelmez.  Küçük başarıları kutlamak zafer kazanamama riskine değmez.

kutlama yapmak

Kural İhlalleri

“Akıllı olma sanatı, nelerin göz ardı edileceğini bilme sanatıdır.”

— William James

Çoğu kişi onları başarıya götürecek olsa da monoton bir işi yapmaktan hoşnut değildir. Başarının ilk tadını bu monotonluğun durdurulması için hoş bir gerekçe olarak görürler.

Bu çok büyük bir hatadır. Ve hayatımız boyunca bu hatayı sayısız kere yaparız.

monoton

Ödülünüzü satın.

“Tuzakları fark edecek kadar dikkatli değilseniz, avcıyı suçlayamazsınız.”

— T.T. Escurel

Olimpiyat kazanan bir Spartalı ile ilgili bir hikaye vardır. Zaferi karşılığında paha biçilmez altın ve mücevherlerle kaplı ödülünü nazikçe kabul eden Spartalı, zeferinin simgesi olan bu muhteşem sanat eserini ertesi gün satar. Ve bu parayı alıp koşa koşa daha üst düzey antrenman yapmasını sağlayacak şeylere harcar.

Kupa başkalarının onun zaferi hakkında hissettiklerinin ifadesiydi ama o kendi iç barometresinde öyle düşünmüyordu.

kutlama yapmak

Herhangi bir başarının sizin büyük zaferiniz konusunda dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin. Etrafınızda başarınız için sizi alkışlayıp omuzlarda taşıyacak insanlar olduğunda dahi şu sözü aklınızdan çıkarmayın:

“Zaferler iyidir ancak bunlar savaşı kazandığınız anlamına gelmez.”

Tutarlılık yoğunluktan önemlidir.

— Christopher Sommer

Tutarlı olmak, mükemmellik haline dönüşecektir. Erken kutlama yapma eğilimimiz bizi raydan çıkarabilir, dikkatimizi dağıtabilir. Buna imkan vermeyin ve yolunuza ara vermeden devam edin. Ve gerçek zaferi kazandığınızda kutlamanın hakkını verin.

zafer kazanmak

Unutmayın; amaç kutlama yapmak değil zafer kazanmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Hafızalarda Yer Etmenin Basit 5 Yolu

Cts Şub 17 , 2018
Share on WhatsApp Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on Email Share on TelegramSizi görmezden gelemeyecekleri kadar mükemmel olun. —Steve Martin Yeterince iyi olduğunuzu fakat hafızalarda yer edinmekte zorluk yaşadığınızı mı düşünüyorsunuz? Her zaman iyi ve güçlü bir izlenim bırakmaya çalışın. Kendinizi hatırlatmak için hala bir […]

Bu Yazıları da Okumak İsteyebilirsin