Büyümekle İlgili Kimsenin Söylemediği 16 Şey

Hayat.

Eğrileriyle, doğrularıyla, zirveleriyle, dipleriyle, bir dağa tırmanmak ya da okyanusları keşfetmek gibi, iyi zamanlarda, kötü zamanlarda, mutlu veya mutsuz anlarda hayat her zaman bir şekilde devam eder. Hep ileri…

Bu yolculuğun neresinde olduğunuz hiç önemli değildir hayat en iyi bildiğini okumaya devam eder ve ilerler. Büyüdükçe, ufak ve meraklı bir çocukken sorularınıza aldığınız yanıtların gerçek hallerini kendi yüzünüze kendiniz vurmanız gerekir.

kendi hayatınız

1-Büyüdükçe hayal kurmaktan uzaklaşırız.

İçlerindeki çocukla vedalaşan insanlar genellikle yaratıcılıklarından ve hayallerinden de uzaklaşmaya başlar. Ellerindekileri hayallere göre yontmaya çalışmayı bırakıp, gerçeklerle yüzleşmek ve artık “şey”leri olduğu gibi kabul etme zamanı gelmiştir.


yalnızlık2-Hayallerinizin kendinizden başka kimseye bir şey ifade etmediğini anlarız.

Kimileri ilgilenir gibi yapacak, kimileri destekleyecek, arkanızda olduğunu söyleyecek. Ama günün sonunda “sizin” hayalleriniz kimsenin umrunda olmayacak, en azından sizin kadar.


çıkar-arkadaşlığı

3-Arkadaşlıkların, sadece hayatımızın yönüyle alakalı olduğunu anlarız.

Bazı arkadaşlıklar uzun soluklu gibi dursa da insanların ilgileri değişkendir. Hayattaki öncelikler değiştiği zaman, arkadaşlıkların çoğu da bu değişimin hakkını verir.


deneyim

4. Yaşla beraber potansiyelimiz de artar.

İnsan yaşlandıkça yapabileceklerinin gittikçe azaldığını düşünür. Ama gerçekte geçen tüm bu zamanlarda edinilen bilgiler, başarabilecek şeyleri katbekat artırmıştır.


yaratıcılık

5. Tekdüzelik yaratıcılığımızı baltalar.

Sürekli aynı rutinleri tekrarlamak, anı keşfetmeyi ve kendini o ana bırakmayı engeller. Çocukluğunuzun spontaneliğini hatırlayın, her an her şey mümkün gibi değil miydi?


dokunmak

6. Dokunuşların değerini unuturuz.

En son ne zaman ıslanmaktan çekinmeden, kaçmadan sırılsıklam olana kadar yağmurun tadını çıkardınız? Ne zaman en son yolun kenarına oturup kaldırım taşlarının arasındaki çatlaklara dokundunuz veya oynarken elinizi bir ot kesti?


sevmeden yapılan iş

7-Çoğu insanın sevdiği şeyi yapmadığını görürüz.

Etrafımızın yeterince çabalamadıkları için hayallerini yaşamayan insanlarla dolu olduğunu görürüz. Yaşlandıkça ve etrafı daha iyi gördükçe kendi hayallerimizi hatırlamaktan korkarız.


kitap okumak

8-Okul bittikten sonra çoğumuz okumaktan uzaklaşıyoruz.

Etrafınızdakilere en son okudukları kitabı sorun, çoğunun ne kadar zamandır okumaya vakit ayırmadıkları konusunda hayıflanacaklarlarına iddiaya girerim.
geveze

9-Dinlemeyen ama konuşan insanlara alışırız.

Aynı anda konuşan insan yığınları kadar saçma bir tablo olmasa da etrafımızın bu tür insanlarla çevrili olduğunu bilmek ve buna alışmak, büyümenin getirdiği bağışıklık sistemi uyumlarından birisi olur.


yaratıcılık2

10-Yaratıcılık pratik ister.

Yaratıcı tarafınızı aktif tutmak için bir şekilde sürekli bu yönünüzü kullanmanız gerekir. Yaratıcılık kar getirmediğinde ve tekdüze bir hayata teslim olduğumuzda dahi pişmanlık yaşamak için bu yeteneği farklı alanlarda kullanmaya devam etmek zorundayız.


başarı2

11-Başarı göreceli bir kavramdır.

Doğduğumuzdan beri hep başarıya yönlendiriliyoruz. Ama kimin için bu başarı? Birisinin başarısı size göre tam bir saçmalık gelebilir.

Kendinize kendi başarı tanımınızı yapın.


aile

12-Ailenizi değiştiremezsiniz.

Yaptıklarımızı onaylasalar da onaylamasalar da bir şey ifade etmez artık. Büyüdükçe bu onayların veya itirazların bir önemi olmadığını anlayıp onları “onlar” oldukları için, bizi dünyaya getiren, bizi bizi yapan kişiler oldukları için severiz. Bu konuda gerisini de zaten kapının dışında bırakabiliriz.


ayna

13-Her sabah yüzleşmek zorunda olduğunuz tek kişi kendinizsiniz.

Gençken herkesi memnun etme çabasına düşeriz ve bunun ne kadar anlamsız bir şey olduğunu anlamamız bir az zaman alır. Bizi ne mutlu ediyor ve nasıl yaşamak istiyorsak onu yaptığımızda sabahları ayna karşısında daha uzun ve daha mutlu vakit geçirir olduğumuzu anlarız.


mutlu2

14-Kalpten isteyerek yapılan şeyin verdiği hazzı başka hiçbir şeyin vermediğini anlarız.

Ne kadar büyük olursa olsun hiçbir para veya başarı insana gerçekten kalpten istenerek yapılan bir şeyin verdiği haz kadar haz vermez. Kalbinizin sesini dinleyin, zaten gerisi gelecektir.


potansiyel

15-Potansiyeliniz ve performansınız kendinizi ne kadar iyi tanıdığınıza bağlıdır.

Kendi zayıflıklarını ve güçlü yanlarını bilenlerin ancak istedikleri seviyelere ulaşabildiğini görürüz. Kendisini tanımayan ve kendisini hayatın akışına bırakıp yaşayanlar kendileri için, kendi geleceklerini yaratma şansından yoksun kalır.


kalpten mutluluk

16- Her zaman asıl amaç kendiniz olmaktır.

Kendiniz olun, tamamen, her zaman, her yaptığınızda.

Büyümek heykelin de heykeltraşın da, resmin de ressamın da siz olduğunu fark etmektir. Kendinizi, kendiniz için, kendiniz yaratın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Norveç'in Rjukan Kentine Kış Güneşini Getiren Dev Aynalar

Cum Şub 9 , 2018
Share on WhatsApp Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on Email Share on TelegramNorveç’in Rjukan Kenti yüksek dağlar arasına sıkışıp kalan ve yılın yaklaşık 6 ayını gölgede geçirmek zorunda kalan bir yerleşim yeri. Rjukan, Sam Eyde isimli bir girişimcinin yakınlardaki bir şelaleye hidroelektrik santrali yapmasıyla 1905-1916 […]
Rjukan norveç ayna5