En Saçma 10 Aşka Bakış Açısı

Aşkın tarifini sorduğunuzda birçok kişiden farklı farklı tanımlamalar, tarifler alırız. Bunların çoğu da aslında saçmalıktan öte bir şey ifade etmez.

İşte en saçma 10 aşka bakış açısı;

bağlanmak

1-Bağlanmak ya da bağımlılık,

Aşk konusu açıldığında her zaman kafa karıştıran konulardandır bağlanmak. Etrafımızdaki insanlar, sosyal medya veya romantizm dolu her türlü içerik bu konuda bize köstek oluyor. Nereye baksak bağlanmak, bağlılık, bağımlılık konusunda cesaretlendiriliyoruz ya da özendiriliyoruz.

Bağlanmak güvensizlikten beslenir. Aşksa asla.

İlişkide sürekli güvende olmayı istemek, buna ihtiyaç duymak aşk değildir.

Kıskançlık Aşk değildir,

Kaybetme korkusu aşk değildir,

Partnerinizi her şeyiniz olarak görmek aşk değildir.

love_hurts

2-Aşk acıdır, acıtır,

Hayır aşk acıtmaz, bu acı tamamen egoizm ve korkunun eseridir. Ve bu hatayı ara vermeden sürekli yapıyoruz. Ama aşkta bunların yeri yoktur.

i-want-you-need-you

3-İstemek

Uzun süren bir ilişkiyi bitirmeye kaktığınızda o an sanki verilecek en uygun tepkiymiş gibi “Ama ben seninle olmak istiyorum” yanıtını aldığınız olmuştur. Sanki burada kişilerin isteklerini tartışıyormuşsunuz gibi. Bu “istek” ne bir sorun çözer ne de bir memnuniyetsizlik giderir.

Aşkın tepkisi; yanlış olan şey ne? Sahip olmadığın şey nedir? olur.

En başarılı pazarlamacılar dahi isteklerini açıkça belirterek satışlarını gerçekleştiremezler. Tabii ki partnerinize onu istediğinizi söyleyebilirsiniz ama bunu ilişkinizin sınandığı anlarda yapmanızın hiçbir şeye faydası yoktur, özellikle de karşınızdaki bu ilişkiyi istemediğini belirttiğinde. Bunun yeri ve zamanı çok daha farklıdır.

Karşı tarafın istekleri açısından da konuşun ama bu sadece konuşmakla da kalmasın, bu şekilde düşünün de bu şekilde sevin de.

güzellik

4-Güzellik

Birisinin sizinle güzel olduğunuz için birlikte olmasının aşkla ilgisi var mıdır? Size güzel olduğunuzu belirten kişi aslında kendisini ne kadar sevdiğinden bahsediyordur. Size sizin yanınızda kendisini ne kadar iyi hissettiğini söylemesi de aşk değildir. Burada ne kadar önemsendiğinizden bahsedilmiyor veya aşktan.

Pek çok insan “güzellik” iltifatından memnun olur, bunu kabul etmeye istekli olur. Yalnız bu yorumun aslında sizin hakkınızda hiçbir şey söylemediğini fark edin.

Birisini güzel bulmak, ona aşık olmak değil kendine aşık olmaktır. Bu sevgiyle beslenebileceğinizi umuyorsanız hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Tabi aynı konu bir çok yüzeysel şey için de geçerli; para, statü, vs.

beklenti

5- Beklenti

“Evlenmek istediğini söyleyene kadar sana evlenme teklif etmeyecek” sözünü bir yerlerden mutlaka duymuşsunuzdur.

Aşk ne bir beklentiye cevaptır ne de bir ihtiyaca karşılık. Gerçek aşkı zaten kalbinizde, beyninizde hatta kemiklerinizde hissetmek istersiniz.

ruh ikizi

6-Ruh İkizi

Her konuda birbirinin düşüncesine katılmak aşk değildir. Aynadaki yansımanıza aşık olduğunuzu düşünmeniz karşınızdaki ile ilgili değildir, kendinizle ilgilidir ve bu da kesinlikle aşk değildir.

zıt aşk

7-Zıtlık

Benzerliklerini bulamayan aşk taklitçileri bu sefer de zıtlıklara başvuruyor. Zıtlıklar eksiklikleri tamamlayan parçalar olarak görünüyor.

Eksikliklere veya desteklemediğimiz özelliklere sahip olmak her zaman özgüven eksikliğinden meydana gelir. Herkes kendi başına bir bütün, eksiksiz ve olduğu gibi bir insandır. Ve kendinize bir dizi ek özellik kazandırmak da karşı cinsin işi değildir.

tamamlamak

8-Tamamlamak

Aşk toplama işlemine benzemez, direkt çarpma işlemidir.

İki yarım insan bir araya birbirlerini tamamlayıp bir bütünü oluşturmaz. 1/2×1/2=1/4, mevcut durumun da yarısına indirgenir ancak bu bütünlük. Aksine iki sağlıklı insanın her biri duygusal olarak kendi yeterliliğine sahipken 1×1=1 elde edersiniz.

kukla-2

9-Karşı tarafın istediği gibi olmak, öznesizlik

Cömertlikle salaklık arasında büyük farklar vardır. Ve çoğumuz bunun farkına varmakta zorluk çekebiliyoruz.

Gerçek aşk öncelikle aşkı daha sonra kendini sunmaktır. Aksi bencillik olarak algılansa da kendi ihtiyaçlarınızı inkar edip başkalarının ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmanın aşkla ilgisi yoktur.

sahip olmak

10-Sahiplik veya yetkili olmak

Bazen bazı insanların bize ait olmadığını unutabiliyoruz. Bu sahipliği garanti altına almak için nişanlanmıyor, evlenmiyor muyuz zaten?

Bazen birinci hedef evlenmek olur kişi ise sadece bir araç bazen de bir kişiyi tutkularımızın nesnesi olarak görüp onu evlilikle kilit altına almak isteriz ki tüm bunların aşkla hiç bir ilgisi olamaz.

Peki ya aşk nedir?

Aşk bir his değildir, bir seçimdir.

Kasıtlıdır. Aşk emek ister aynı zamanda rahat olmak da ister.

Aşk, eşimizin de bir birey olduğunu bilir. Endişe değildir, güvendir. Gerçek sevgi elde ettiklerimizle alakası yoktur. Aşk birlikte inşa edilir, eylemdir, çabadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Ancak Defalarca Hata Yaptıktan Sonra Alınan 7 Hayat Dersi

Paz Şub 25 , 2018
Share on WhatsApp Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on Email Share on TelegramBir hatadan ders almak için aynı hatayı kaç kere yapmamız gerekir? Yaşamın bir check-list değildir, edinilen, öğrenilen bilgilerin çıkarılan derslerin hayata geçmesi de gerekir. Bildiğiniz ama gözardı ettiğiniz bilgiler ne işinize yarayabilir ki? […]

Bu Yazıları da Okumak İsteyebilirsin