Instagram ile İlgili Tüm Kavramlar ve Açıklamaları – Terimleri

instagram-

Kullanıcılar, Instagram’da kolayca profil oluşturabilmekte ve burada fotoğraf, video ve 24 saat içerisinde kaybolan görüntüler paylaşabilmektedir. Kullanıcıların platformda diğer kullanıcılarla etkileşim kurabilmesi, keyifli vakit geçirebilmesi ve online alışveriş yapabilmesi için, uygulamada çeşitli özellikler/terimler bulunmaktadır. Bu özellik ve terimler aşağıda sıralanmıştır.

En havalı ve en komik instagram biyografi sözleri için; Instagram Biyografi Sözleri

1. Instagram Zaman Akışı (Ana Sayfa)

Instagram akışı ya da zaman akışı da denen kısım, platformda kullanıcıların önemsediği kişilerin paylaşımlarını görebildikleri ve kendilerinin de paylaşımlarının yer aldığı alandır.

Kullanıcılar Instagram üzerinde karar verdikleri zaman dilimlerinde paylaşım yapmaktadır. Bu paylaşımlar ilk zamanlar kronolojik bir sıra ile zaman akışlarında görülmekte iken Instagram kullanıcı sayısının artmasıyla beraber kullanıcılar artık takip ettikleri kişilerin paylaşımlarını eksik görmeye başlamıştır. Bunun üzerine de Instagram kendini güncelleme yoluna gitmiş ve paylaşımları zamansal sıraya göre değil, paylaşımların popülerliğine göre düzenlemiştir.
2. Keşfet

Keşfet kısmı, kullanıcıların ilgi alanlarına girebilecek tarzdaki her gönderiyikategorilere ayrılmış biçimde ve listeler halinde görebildiği alandır. Instagram’da keşfet bölümünü görebilmek için uygulamadaki “Büyüteç” işaretine dokunulmaktadır. Kişisel ve marka gönderilerinin keşfet bölümünde yer almasını ve bu sayede etkileşimlerinin artmasını isteyen kullanıcılar için sadece keşfete düşmek yeterli değildir. Aynı zamanda profillerinin de herkese açık olması gerekmektedir. Yapılan paylaşımların çok fazla beğeni ve yorum alması o gönderinin keşfet kısmına düşme ihtimalini arttırmaktadır.

3. Hikâye (Story)

Instagram’ın son dönemlerdeki en önemli girişimi, platforma “Hikâye” özelliğini eklemesi olmuştur. Bu özellik, kullanıcıların tutkularına hitap ederek ve ilham vererek onları da eylemde bulunmaya teşvik etmek için kullanılabilen başka bir yöntemdir. (https://help.instagram.com/, 2020).

“Hikayeler” bir başka deyişle “Stories”, Instagram kullanıcılarının, profil fotoğrafı kısmında paylaştığı ve burada sadece 24 saat kalan fotoğraf ve videolardır. Burada kullanıcılar günlük hayatlarından çeşitli kesitler sunarak, fotoğraf ve videoları başka kullanıcılara göstermekte ve bu paylaşımlar 24 saat dolduğunda silinmektedir.

2016’da kullanıma sunulan Instagram Stories’deki içerikler genellikle tam ekran formatında olup, üzerine zamanla çeşitli gifler, etkinlik planlaması, anket, soru sorma, konum ekleme, arkadaş etiketleme ve o hikâyeyi başkalarından gizleme ve ya istenirse başka kişilere mesaj yoluyla gönderebilme gibi birçok özellik eklenmiştir. Bu hikâyeler ilk zamanlar 24 saat içinde kaybolmaktayken, sonrasında uygulama yeni bir güncelleme ile hikâyelere “Profile Sabitle” özelliğini getirerek paylaşılan hikâyelerin kalıcı olmasını sağlamış ve kreatif bir mecra haline gelmiştir.
Kullanıcılar, paylaştıkları hikâyeleri kimlerin gördüğünü sadece 24 saatlik süre dolmamışken görebilmektedir. Fakat üzerinden 24 saat geçtikten sonra profil kısmına sabitlense dahi, hikayelerini kimlerin görüldüğünü artık görememektedir.

Stories ve Reklamlar

Instagram Business’ın Ocak 2019 tarihindeki verilerine göre, 500 milyon hesap Instagram’ın Stories özelliğini kullanmaktadır. Ocak 2017 verilerine göre ise en fazla izlenen hikâyelerin üçte biri işletmelere ait storyler olup her beş hikâyeden biri bu hikâyeleri gören kullanıcılardan direkt mesajı almaktadır. İşletmeler stories üzerinden yayınladıkları reklamlarını; platformun sahip olduğu, video görüntülemeleri, erişim, trafik, uygulama yüklemeleri, dönüşümler ve marka bilinirliği gibi birçok detaylı hedefleme özelliği sayesinde daha fazla kitleye ulaştırabilmekte ve
olumlu sonuç elde etmektedir(https://business.instagram.com, 2020).

Sahip olduğu birçok özellikle satış sürecini kolaylaştıran Instagram’da, takipçi sayısı 10.000’in üzerinde olarak hesaplar hikayelerine link ekleyebilmekte ve “Yukarı Kaydır” bağlantısı sayesinde hedef kitlelerini doğrudan web sitelerine çekebilmektedir.

Kullanıcılar Instagram’da işletme profillerinin “İstatistikler” kısmına tıklayarak Stories reklamlarının performansını da görebilmektedir. Kullanıcılar aynı zamanda, “Reklam Yöneticisi’nde de tıpkı diğer reklamlarında olduğu gibi erişim, gösterimler ve video ölçümleri dâhil olmak üzere daha fazla istatistik görebilmektedir. Yine dâhili Instagram verilerine göre Ağustos 2017’de İşletme hesaplarının %50’si hikâye oluşturmuş olup, bu hikâyelerin %60’ı sesli olarak izlenmektedir. Tüm bu özellikler de, Instagram’ı pazarlama amaçlı kullanan kurumlara avantaj sağlamaktadır.
4. Post / Gönderi

Post, Instagram’da kullanıcılar tarafından oluşturulan ve başka kullanıcıların yorum ve beğenilerine sunulan içeriklerin her birine denilmektedir. Instagram kullanıcılarının kendi profilleri üzerinden yüklediği fotoğraf ve videoların tümüne verilen isimdir.

5. Gönderi Kaydetme

2016 yılında Instagram, postlara yeni bir güncelleme ile “Kaydetme” özelliğini getirmiş ve bu sayede kullanıcılara, beğendikleri gönderileri daha sonraki zamanlarda tekrar açıp bakabilme şansı vermiştir. Instagram’ın “Kaydetme” özelliği, kullanıcıların sadece aradığını kolaylıkla bulmalarını sağlamakla kalmamış aynı zamanda mecrayı pazarlama amacıyla kullananlar için de bazı kolaylıkla sunmuştur. Bu kolaylıklar şunlardır:

Rakipleri Analiz Edebilme: Kullanıcıların, rakiplerin paylaşımlarını kaydedip, görsel çekiciliğini kendi yayınlarıyla karşılaştırma kolaylığıdır.

Katılımı Kolaylaştırma: Instagram’ın “Kaydetme” özelliğinin sunduğu bir diğer avantaj da takipçilerle etkileşimi kolaylaştırmasıdır. Kullanıcıların Instagram’da aldığı bir marka veya hizmeti kaydetmesi, tüm bunları tek bir yerde toplaması, sonraki zamanlarda onlarla iletişim kurmayı kolaylaştırmaktadır.

İlham Alma: Kullanıcılar, Instagram’da başka kullanıcıların paylaştıkları gönderileri, ilham alabilmek için de kaydedebilmekte ve kendi kampanyalarına görsel pazarlama fikirleri oluşturabilmektedir.

Bu özellikte önemli olan bir başka nokta da, kullanıcılar kaydettikleri gönderileri sadece kendileri görebilmekte iken, gönderinin sahibi kimin kaydettiğini görememektedir. Ayrıca, kaydetme ikonuna basıldığında, kullanıcılarını “Kaydedilenler” kısmına yönlendiren Instagram, buradaki “Koleksiyonlar” butonu sayesinde gönderilerin içeriğine göre klasörlenmesini sağlamaktadır.

6. Gönderi Bildirimleri

Gönderi bildirimleri, kullanıcıların takip ettikleri diğer kullanıcılar tarafından onlar her paylaşım yaptığında bildirim almasıdır. Takip edilen bir kişinin gönderi bildirimlerini açmak ya da kapatmak için, o kişinin profiline girilip sırasıyla, önce “Takip edilenler” sonra kişiyi seçme ve sonrasında “Bildirimler” butonuna tıklanılarak “Gönderiler”, “Hikâyeler”, “IGTV”, “Canlı Videolar” seçeneklerinin yanındaki açma/kapama simgesine dokunularak yapılmaktadır. Kullanıcılar, birden fazla kişi için bildirimleri açmak istiyorsa bu işlemi her biri için ayrı ayrı yapmak zorundadır. Ayrıca, kullanıcıların başka kişiler için bildirimleri açmasıyla o kişilere herhangi bir bildirim gitmemektedir. (https://www.facebook.com, 2020)

7. IGTV (Instagram TV)

2018’de piyasaya sürülen IGTV, Instagram platformunun yeni uygulamalarındandır. IGTV, uygulama içinde daha uzun süreli videolar paylaşmanıza imkân veren yeni bir platformdur.

Emarketer “2014 ile 2019 arasında ABD’de Medyalar İçin Harcanan Süre” araştırmasına (www.emarketer.com, 2019) göre, günümüzdeki insanlar televizyonu daha az izlerken dijital platformdaki videolara fazla vakit ayırmaktadır. Instagram’ın verilerine göre ise, 2021’de, toplam telefon veri trafiğinde mobil videoların trafik payı daha da artacaktır. Bu sebeple kullanıcılarına uzun süreli video paylaşma imkânı veren Instagram’ın IGTV’sinde şu özellikler mevcuttur:

 • Önceliği mobildir. IGTV, mobile öncelik vermekte olup, içerisine yüklenen videolar, telefonun normal kullanım şeklinde de olduğu gibi hem dikey hem de yatay formatta izlenebilmektedir.
 • IGTV hem kullanımı kolay hem de sezgiseldir. Kullanıcıların öğrenmek için çok çaba harcamasına gerek yoktur.
 • IGTV’de genellikle takip ettiğiniz sayfalara göre derlenmiş videolar vardır.
 • IGTV’de herkes içerik üretici olabilmekle beraber hem uygulamada hem de bilgisayarda video yükleyebilmektedir.
 • IGTV’nin en büyük faydası ise özellikle işletmeler açısından, hedef kitle ile daha da yakınlaşmalarını ve markalarının yeni insanlar tarafından keşfedilmesini kolay hale getirmektedir (www.business.instagram.com, 2020).
Kullanıcıların IOS ve Android telefonlar için indirilebilir durumda olan IGTV’ye video yükleyebilmeleri için önce uygulamayı indirmeleri, buradan Instagram hesaplarına giriş yapmaları ve “Ayarlar” seçeneğinin içinde yer alan “Kanal Oluştur” butonuna tıklamaları yeterlidir. Sonrasında ise kullanıcılar, 1 ile 15 dakika arasında bir uzunluğa sahip olması gereken videolarını, uygulamanın ana sayfasında yer alan + ikonuna tıklayarak yükleyebilmektedirler. Kullanıcılar aynı zamanda, yine IGTV uygulamasında yer alan “Ayarlar” seçeneğine tıklayarak buradaki “Bağlı Hesaplar” sekmesinden Facebook hesaplarına giriş yapabilmekte ve videolarını burada da paylaşabilmektedir. Dilerlerse de “Hesaptan Kaldır” seçeneği ile Facebook bağlantılarını kaldırabilmektedirler (www.webrazzi.com, 2020).

8. Çoklu Fotoğraf ve Video Yükleme

Instagram’da ilk zamanlar tek paylaşımda tek fotoğraf ya da tek video paylaşılırken daha sonra bu özellik 2017 yılında yapılan bir güncelleme ile geride kalmıştır. Bunun yerine, gelen güncelleme ile beraber hem normal gönderilerde hem de hikâyeler kısmında kullanıcıların, tek seferde 10 fotoğraf veya video paylaşımı yapmaları mümkün olmuştur. Bu özellikle kullanıcılar, gönderilerinde albüm oluşturabilme imkânına kavuşmuştur. Albüm oluşturabilme kısmı hariç çoklu fotoğraf ve video paylaşım (her bir videonun 15 saniyeyi geçmemesi şartı ile) özelliği “Stories/Hikâyeler” kısmı için de geçerlidir (www.facebook.com, 2019).

9. Mesajlaşma Ve Direct Message

En basit tanımı ile Direct Message, Instagram’ın mesajlaşma uygulamasıdır. “Direkt mesaj/DM” özelliği ile kullanıcıların, Instagram uygulaması içinde aktif iken, bir videoyu veya fotoğrafı diğer Instagram kullanıcılarına göndermek ve burada diğer kullanıcılarla sohbet etmeleri mümkün olmuştur. Kullanıcılar dilerlerse sohbet esnasında görüntülü konuşabilir ya da birbirlerine kalıcı ya da kaybolan fotoğraflar, ses kaydı ya da diledikleri gifleri de gönderebilmektedirler. Instagram’ın, Direct Message özelliğini kullanmak istemeyen kullanıcılar dilerlerse “Mesajlaşma Özelliğini Kapat” sekmesine tıklayarak bu özelliği kapatabilmektedir (www.help.instagram.com, 2020).

10. Filtreler

Fotoğraf veya videoları Instagram’a yüklerken mevcut renklerin üzerinde yapılan değişikliklere filtre denmektedir. Sahip olduğu filtreler ve bu filtreleri kullanıcıların dilediği oranda ayarlayıp kullanabilmesi, Instagram’ıdiğer uygulamalardan farklı kılan en belirgin özelliklerindendir. Güncel Instagram ve Instagram Story (Hikaye) filtreleri aşağıdaki gibidir (www.brandingturkiye.com, 2019)

Güncel Instagram Filtreleri

Güncel Instagram filtreleri ve özellikleri aşağıdaki gibidir (www.photodoto.com, 2020):

 1. Amaro: Instagram’ın yaratıcılarından olan Cole Rise tarafından oluşturululan Amaro filtresi, ilhamını filmlerden alarak fotoğraflara etkileyici bir görünüm kazandırır.
 2. Gingham: Fotoğraflara vintage havası veren bir filtredir.
 3. Clarendon: Fotoğrafın kenar kısımlarına soğuk bir ton katıp, odak noktasına sıcak tonlar ekleyerek fotoğrafın daha doğal görünmesini sağlayan bir filtredir.
 4. Lark: Daha çok doğa fotoğrafları için tercih edilen bu filtre, fotoğrafları daha sakin bir hale getirerek titreşimi azaltmakta, mavi ve yeşil gibi renklerin doygunluğunu arttırmaktadır(https://blog.iconosquare.com/, 2020).
 5. Moon: Fotoğraftaki renk tonlarının doygunluk seviyesinin en düşük olduğu siyah beyaz olma durumudur.
 6. Juno: Fotoğrafın hem canlılığını hem de kontrastını manipüle eden bir filtredir(https://blog.iconosquare.com/, 2020).
 7. Reyes: Bu efekt fotoğraftaki rengin yıkanması olarak da ifade edilir ve kontrastı azaltarak elde edilmektedir. Özellikle gün ışığında daha çok belli olmaktadır(https://tricky-photoshop.com, 2020).
 8. Crema: Daha çok Instagram kullanıcıları tarafından yemek ve kahve çekimlerinde kullanılan filtre görüntülerin pürüzsüz ve kremsi görünmesini sağlar (www.lucillezimmerman.com, 2020).
 9. Slumber: Özellikle doğa ve sokak çekimlerinde kullanılan filtre fotoğrafı renge doyurur ve puslu bir hale sokarak nostaljik bir görüntü ortaya çıkar.
 10. Ludwig: Genellikle portre ve mimari fotoğraflarda kullanılır. Fotoğrafta sıcak renkleri yoğunlaştırırken doğru yerlere aydınlık ve gölge efekti oluşturur.
 11. Aden: Aden, sert ışıkları yumuşatmanız gerektiğinde harika çalışan retro, pastely görünümü ile ünlüdür. Cesur fotoğrafların gerektiğinde biraz daha ince görünmesini sağlayabilir, neredeyse rüya gibi görünmelerini sağlar.
 12. Perpetua: Mavimsi ve yeşil renklerden oluşan filtre genellikle gün ışığında daha iyi etki verir. Özellikle sahilde ve açık hava çekimlerinde kullanılır.
 13. Rise: Fotoğrafa yumuşak ve sıcak bir parlaklık verirken, cildi yumuşak ve pürüzsüz görünmesini sağlar. Daha çok portrelerde kullanılır.
 14. Mayfair: Bu filtre, Instagram 3.4.0 için Cole Rise tarafından oluşturulan ve, pembe, sıcak tonda olup, fotoğrafın merkez kısmını aydınlatan bir özelliğe sahiptir.
 15. Valencia: Fotoğrafa hafif pembe ton vererek üstüne sarı ton ile tamamlayan renk doygunluğunu belirgin hale getirerek sıcak bir filtredir.
 16. Hudson: Mimari ve doğa görüntülerinde kullanılan Hudson soğuk renklerin kombinasyonundan oluşmaktadır.
 17. Sierra: Daha çok açık hava doğa fotoğrafları ve nesnelerin fotoğrafların filtredir. Hafif bir vinyet efekti verirken fotoğrafın merkezini aydınlatır (www.lucillezimmerman.com, 2020)
 18. X-Pro II: Platformdaki en popüler ve eski filtrelerden biri olan X-Pro II filtre galerisindeki en yüksek kontrastlı olanıdır. Fotoğrafın kenarlarını gölgeleyen vinyet oluştururken fotoğrafın genelinde gölge ve karanlık efekti de hâkimdir.
 19. Lo-fi: Fotoğrafta renk yoğunluğu ve gölge doygunluğu ön plana çıkarak dramatik bir görüntü çıkarmayı amaçlar.
 20. Willow: Filtre yelpazesinde siyah ve beyaz tonlamaya sahip 2 filtreden biri olan Willow, düşük kontrast ve yumuşak bir siyah beyaz fotoğraf açığa çıkarır
 21. Inkwell: Siyah beyaz tonlamaya sahip Willow filtresine göre yüksek kontrast ve keskinliğe sahiptir.
 22. Hefe: Sarı ve altın tonlara sahip olan filtre, renk doygunluğunu çok fazla değiştirmezken ince bulanık bir efekt ekleyerek fotoğrafların sıcaklığını artırır.
 23. Nashville: Görüntüye yumuşak mor-pembe bir ton ekleyerek nostaljik bir hava katar.
Güncel Instagram Story Filtreleri

Instagram’ın güncel story filtreleri ve sahip oldukları özellikler aşağıdaki gibidir:

 1. Paris: Filtre ilk olarak cilt tonunu yumuşatırken fotoğrafı parlak hale getirir. Özellikle sert ışık olan öz çekimlerde cildi bulanıklaştırmak için kullanılır.
 2. Lagos: Bu efekt görüntüyü parlaklaştırmadan fotoğrafa krem rengi ekler.
 3. Oslo: Görüntüyü doğallığından çıkararak pozlamayı, doygunluğu artırır özellikle yemek çekimlerinde kullanılır.
 4. Jakarta: Görüntüye kremsi ve hafif bir mavi ton efekt verir.
 5. Melbourne: Görüntüyü parlaklaştırırken hafif bir keskinlik verir.
 6. Buenos Aires: Görüntüye hafif mavi ton eklerken fotoğrafın parlaklığını küçük bir oranda artırır.
 7. Abu Dhabi: Görüntü parlaklığı ve keskinliğine müdahale etmeden fotoğrafa hafif bir sepya efekti uygular.
 8. Jaipur: Bu efekt fotoğrafın açık alanlarını parlaklaştırırken krem rengi efekti uygular.
 9. New York: Fotoğrafa vinyet efekti vererek solmuş bir şehir hissine kaptırır (www.learn.g2.com, 2020).
 10. Cairo: Jaipur efekti gibi fotoğrafın açık renklerine parlaklaştırırken herhangi bir renk efekti eklemez.
 11. Tokyo: Story filtreleri arasındaki tek siyah beyaz filtredir (www.learn.g2.com, 2020).
 12. Rio De Janerio: Filtrede görüntünün üst tarafı maviyken alt tarafına doğru sıcak renkler bulunmaktadır.
11. Takip/Takipçi

Kullanıcıların başka kullanıcıların Instagram profiline üye olma işlemine takip, bunu gerçekleştiren kullanıcıya ise takipçi denilmektedir. Kullanıcılar, kendilerini takip eden kullanıcıları profillerinin sağ üst köşesinde yer alan üç nokta seçeneğine tıklayarak engelleyebilmekte, şikâyet edebilmekte, hikâyelerini o kullanıcıdan gizleyebilmektedir. Ayrıca Instagram’ın sistemine eklediği yeni özellik ile kullanıcılar, kendilerini takip eden kişileri “Kısıtlama” seçeneği ile kısıtlayabilmektedir. Özelliğe göre Instagram kullanıcısı başka bir kullanıcıyı kısıtladığında, kısıtlanan kişi artık karşı tarafında çevrimiçi olduğu veya kendilerinin mesajlarını okuduğunu görememektedir.

Bir de “Takipçiyi Çıkar” seçeneğini sistemine ekleyen Instagram, bu özellik ile de kullanıcıların, kendi listelerindeki takipçileri, takipçisi olmaktan çıkarmaları anlamına gelmektedir. Ayrıca, kullanıcıların istemedikleri takipçileri listelerinden çıkarmalarıyla,karşı tarafa herhangi bir bildirim gitmemektedir.

12. Gönderi Beğeni/ Yorum Beğeni

Instagram’da kullanıcıların paylaştığı içeriklerin altına yer alan kırmı kalp ikonuna, başka kullanıcıların tıklaması olayına beğeni denmektedir (www.webtekno.com, 2020). Fakat son dönemlerde, beğeni kavramının insanlar üzerindeki olumsuz etkileri ve bunun bir yarış haline gelmesi gibi sebeplerden dolayı Instagram, Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede beğeni özelliği kaldırmaya başlamıştır (www.shiftdelete.net, 2019).

13. Hashtag(#)

Ocak 2011’de kendini TechCrunch ‘ın verdiği “En İyi Mobil Uygulama” kategorisinde ödül kazanarak ispatlayan Instagram, aynı tarihlerde hashtag yani etiket (#) özelliğini duyurmuştur (www.brandingturkiye.com, 2019). Hashtag, # işareti ile gösterilmekte olup, benzer konuları bir çatı altında toplamak anlamına gelmektedir. Yani, herhangi bir konuyla alakalı görüş sunmak amacıyla kullanıcılara iletilen bir nevi davetiyedir. Bu özellik ile Instagram kullanıcıları, sadece yakın arkadaşları ve takip ettikleri başka hesaplarıyla sınırlı kalmamakta aynı zamanda benzer etiketi kullanarak paylaşımda bulunan kullanıcılarla da etkileşime geçebilme şansını yakalamıştır. Hashtag’ler kullanıcıların oluşturduğu içeriklerdeki bazı kelimelerin başına# sembolünü eklemesi ve bu sayede aynı kelimeyle ilgilenen başka kullanıcılarla yakınlaşmasına sebep olmaktadır. Hashtag oluşturmak için kelimenin başına arada boşluk olamayacak şekilde # sembolü getirilmektedir. Böylelikle benzer içeriklere ulaşmak mümkündür.

14. Canlı Yayın

Ocak 2017 tarihinde Stories/Hikâyeler özelliğine bağlı olarak Instagram’a, bağlı olarak canlı yayın özelliği eklenmiştir. Kullanıcılar bu özellik ile istedikleri zaman, istedikleri yerden süresi bir saat olan canlı yayınlar yapabilme imkânına kavuşmuştur. Instagram geri dönüşlerin olumlu olmasıyla beraber, canlı yayın özelliğine zamanla bazı yenilikler eklemiştir. Örneğin, kullanıcılar canlı yayın yaparken yayına bir başka Instagram kullanıcılarını da ekleyebilme özelliğine kavuşmuştur. Canlı yayın esnasında, yorum sabitleyebilme, canlı yayın sonrası yayını kaydederek Story’de 24 saat süreyle paylaşmak bu özelliklerdendir.

15. Arşivleme

Instagram’da “Arşivleme” özelliği kullanıcıların sadece kendilerinin görebileceği bir klasör oluşturabilmesidir. Bu özelliğin en olumlu yanı, kullanıcılarının sildiği ve sildiği için de pişman oldukları gönderileri arşivden istedikleri zaman yeniden erişebilmeleridir (www.webtekno.com, 2020).

16. Instagram İşletme Hesabı/Profili

Kullanıcılarına Instagram’ınsunduğu en önemli özelliklerden biri de “İşletme Hesabı Oluşturabilme” dir. Bu sayede bu mecra üzerinden satış yapmak isteyen girişimci kullanıcılar, hali hazırda markaları olan yöneticiler veya ticari firma sahipleri unvanlarını duyurma, tanıtım yapma veya satış sağlama gibi olanaklara kavuşmuştur. Instagram İşletme Hesabı açabilmeleri için ise kullanıcıların hem Facebook hesaplarının olması hem de bu hesapla Instagram hesaplarını birleştirmeleri gerekmektedir. İşletme profilinin diğer profillerden en büyük farkı, istatistiksel verilere ulaşabilme imkânıdır. İşletme profiline sahip olan hesaplar gönderilerinin kaç kişiye ulaştığına, kaç kişinin kaydettiğine ve cinsiyet dağılımına kadar birçok detay görebilmektedirler. Bu özelliğin en büyük avantajı ise, işletme hesabı sahibi hedef kitlesine ulaşma yollarını ölçerek elde etmekte ve etkinliğini bu ölçümlere göre arttırmaktadır.

17. Reklam ve Tanıtım Yapma

Son dönemlerde kullanıcı sayısı giderek artan Instagram’ın, bu mecrayı satış ve pazarlama amacıyla kullanan kullanıcılara sunduğu en büyük özellik, İşletme Hesabıdır ve bu özellikle beraber sunduğu “Reklam ve Tanıtım Yapma” avantajıdır. Bu avantaj sayesinde, işletme sahipleri sayfalarının tanıtımlarını yaparak istedikleri hedef kitleye ürün ve hizmetlerinizi ulaştırabilme imkânına kavuşmuştur. Kullanıcılar, fotoğraf, video, dönen reklamlar ya da Instagram Stories reklamları gibi çeşitlenmektedir.

Alternatifli bir biçimde reklam vermenin mümkün olduğu bu mecrada reklamla ilgili sunduğu avantajlar aşağıdaki gibidir(www.egezegen.com, 2020):

 1. Instagram üzerinden verilen reklamlarda işletmeler hedef kitlesini demografik özelliklerine kadar detaylı bir biçimde seçebilme şansına sahiptir. Bu da, o işletmeyi tercih etme ihtimali yüksek olan kişilerle daha kolay buluşmak anlamına gelmektedir.
 2. Bir diğer avantaj da hiç şüphesi lokasyon seçebilme özelliğidir. Bu sayede işletmeler verdikleri hizmeti istedikleri lokasyonda duyurabilme şansı yakalamaktadır.
 3. İşletmeleri, Instagram’da reklam verme noktasında en ikna edici özelliklerden biri de bütçedir. Geleneksel reklam mecralarına göre çok daha az paraların harcanması bu mecrada reklam verme noktasında avantajlı hale getirmektedir. Ucuz olmasının sebebi ise, reklamın aracısız bir şekilde yani işletmenin tek bir tuşa dokunmasıyla doğrudan müşterisine ulaşabilmesinden kaynaklanmaktadır. Yani reklamda sadece işletme sahibi, Insragram ve müşteri vardır.
 4. Bu mecradan reklam vermek zahmetsiz ve basittir. Aynı zamanda işletmeyi daima güncel bir reklam kitlesiyle bir araya getirmektedir. Yani son dönemlerde işletmenin reklam verdiği konuyla alakalı içerikler paylaşan, benzer içerikleri beğenen ve o içeriklere yorum yapan kişilerle işletmeyi karşılaştırmaktadır. Ve etkileşime geçmelerine sebep olmaktadır.
 5. Instagram’ı reklam noktasında cazibeli kılan bir diğer özelliği ise işletmelerin istediği zaman reklam verip istediği zaman bu reklamı durdurabilmesidir. İşletmeler bu sayede, işletmelerine ve ona ayırdığı bütçeye daha fazla hâkim olmanın avantajını hissetmektedir.
18. Instagram’ın Tarih İtibariyle Gelişimi

 • Mart 2010-Burbn yani bugünkü adı ile Instagram, Kevin Systorm ve Mike Krieger tarafından kurulmuştur.
 • Kasım 2010-Kasım 2010’da Apple Store’da yerini alan Instagram’ın ekibi San Francisco’daki ilk ofisine geçmiş ve sonrasında Shayne Sweeney mühendis olarak, John Riedel topluluk yöneticisi olarak Instagram ekibine katılmıştır.
 • Aralık 2010-Instagram’ın kullanıcı sayısı bir milyona ulaşmıştır.
 • Ocak 2011-Instagram, kendi hashtaglerini üretmiş ve bu sayede kullanıcılarına diğer fotoğrafları veya insanları kolayca bulmalarını sağlayacak bir özellik sunmuştur.
 • Mart 2011-Kullanıcı sayısı beş milyona ulaşmıştır.
 • Ağustos 2011-Platformda paylaşılan fotoğraf sayısı 150 milyara ulaşmıştır. Jessica Zollman topluluk yöneticisi olarak Instagram ekibine katılmıştır.
 • Eylül 2011-Instagram 2.0 yayınlanmış ve uygulamanın yeni haline birbirinden farklı filtreler eklenerek daha canlı bir görüntü kalitesi oluşturulmuştur. Instagram kullanıcı sayısı bu tarihte 10 milyona ulaşmıştır.
 • Nisan 2012-Instagram 30 milyonluk bir kullanıcı sayısına ulaşarak Android tabanlı olan uygulamasını yayınlamıştır. Bir günde, bir milyon kez indirilip 50 milyon dolarlık yatırım alan Instagram, sonrasında Facebook tarafından bir milyar dolara satın alınmıştır.
 • Mart 2015-Sisteminde sponsorlu reklam dönemini başlatmıştır.
Kaynaklar;

Fatma ADMIŞ -BİR DİJİTAL PAZARLAMA ARACI OLARAK INSTAGRAM: KÜÇÜK İŞLETMELER ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

Karabulut Melek Ş. ve Bulut, E. 2017. Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin sosyal medya pazarlamasına bakışı: Sinop İlinde Bir Araştırma, Karabük Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, 7 (1), ss. 70-88.

https://momathonblog.typepad.com/momathon_blog/2013/02/guide-to-instagramfilters- willow-filter.html /Erişim Tarihi, 15.01.2020

https://help.instagram.com/933245700437483?helpref=search&sr=1&query=ma%C4% 9Fazalar&search_session_id=6a070c4cc50aee1a5352479b71bfccbd/Erişim Tarihi, 15.01.2020

https://momathonblog.typepad.com/momathon_blog/2012/04/18-days-of-instagramfilters- day-12-with-inkwell-filter.html /Erişim Tarihi, 15.01.2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Jiroskop Nedir? Nerelerde Kullanılır ve Çalışma Prensibi

Cts Tem 25 , 2020
Share on WhatsApp Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on Email Share on TelegramJiroskop, kütle merkezi sabit olan mafsallı yatak içerisinde dönen rotordan oluşan, hareketinin temeli, fizik kurallarına ve açısal momentumun korunumu ilkesine dayanan bir çeşit aygıttır. 1909′da Sperry, jiroskopun doğrultu koruma özelliğinden faydalanarak uçak rotalarını […]
jiroskop nedir