Jakobenizm Nedir?

Jakobenizm

Jakobenizm (Jacobinism); Fransız Devrimi esnasında ortaya çıkan ve Robespierre tarafından başı çekilen bir milletvekili grubunu bünyesinde toplayan Jakoben Kulübün görüş ve icraatlarından türeyen bir kavram. Kulüptekiler görüşlerinin doğru olmasının kendilerine bu görüşleri hayata aktarmak için eyleme geçme hak ve yetkisi verdiğine inanmışlardı. Jakoben kulüpler zamanla arttı ve jakobenizm amaçların araçları meşru kıldığına; cahil halkın -devrimin hedeflerini gönüllü olarak kabul etmesi mümkün olmayacağından hedeflere doğru zorlanması gerektiğine inanan ve maliyeti ne olursa olsun hedeflerini topluma empoze etmeyi isteyen devrimci grupları kasdetmek için kullanıldı.

Jakoben kulüplerin felsefesi J. J. Rousseau’dan kaynaklanmaktaydı. Lenin de kendini “proletaryaya bağlı jakoben” olarak adlandırdı. Fransa’da “jakoben” terimi hâlâ bu görüşlere sahip kimseleri adlandırmak için kullanılmaktadır. Aynı şey Türkiye için de doğrudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Jenosid (Genoside, Soykırım)

Paz Kas 4 , 2018
Share on WhatsApp Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on Email Share on TelegramJenosid (Genoside, Soykırım); Raphael Lamkin tarafından geliştirilen ve bir ırkın kasıtlı olarak imhasını ifade eden bir terim. Bu imha, genellikle, “yüksek” ırkı elimine edilebilir “aşağı” ırktan ayıran, ırkların mahiyetine ilişkin bir teori tarafından […]
Jenosid (Genoside, Soykırım)

Bu Yazıları da Okumak İsteyebilirsin