Kraliçe Arı Sendromu

1
kralice ari sendromu

Kraliçe arı sendromu, kadın yöneticilerin mevcut pozisyonlarını korumak için üst yönetim pozisyonlarına gelme ihtimali bulunan diğer kadın çalışanları bilinçli veya bilinçdışı olarak uzaklaştırmaları ve yok saymaları olarak tanımlanmaktadır. Bu sendromu yaşayan kadın yöneticiler üst düzey yönetimde tek olmanın, üstünlük ve başarının kendisine ait bir ayrıcalık olduğunu düşünebilmektedir. Sahip olduğu pozisyonunu paylaşmak istemediği için zamanla erkeksi bir yönetim anlayışı geliştirebilmekte ve diğer kadın çalışanlara karşı öyle davranmaya başlayabilmektedir.

Kraliçe arı sendromundaki yöneticilerin üç temel davranışı bulunmaktadır. Bu davranışlar;

  1. Erkek yöneticilerin kendilerine karşı tutumlarını içselleştirerek aynı tutumları rakip kadın çalışanlara karşı kullanmaları,
  2. Birlikte çalıştıkları kadın çalışanları bertaraf etmeye çalışmaları,
  3. Yaptıkları ayrımcılıkları ve bu ayrımcılıkların belirtilerini bilerek görmezden gelmeleridir.

Kraliçe arı sendromu, tepe yönetiminde görülen ‘tek kadın’ olmanın bir başarı ve ayrıcalık göstergesi olduğu inancıdır. Bu bağlamda kadınların çalıştıkları kurumda kendileri gibi kadın yöneticileri istememeleri, yükseldikleri noktada tek kadın olmak amacıyla diğer kadınların yükselmelerine ket vurmalarını doğurmaktadır.

Türkiye’de gerçekleştirilen bir çalışmada, “kadınların birbirini çekememesi onların üst pozisyonları elde edememelerinde etkilidir” yargısını araştırmaya dahil olanların yüzde 54’lük bir kısmı kabullenmektedir. Bu durum kraliçe arı sendromunun Türkiye’de de geçerli ve güçlü olduğunu gösteren bir çalışma olarak gösterilebilir. (Akdöl, Buket, (2009). “Cam Tavan ve Kurumsal Bir Strateji Pozitif Ayrımcılık; İlaç Sektöründe Bir Sınıflandırma”)

Cam Tavan Sendromu Nedir?

One thought on “Kraliçe Arı Sendromu

  1. Geri bildirim: Cam Tavan Sendromu Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Cam Tavan Sendromu Nedir?

Çar Kas 11 , 2020
Share on WhatsApp Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on Email Share on TelegramCam Tavan Sendromu Cam tavan sendromu, kadınların liyaketlerine ve başarı düzeylerine bakılmaksızın üst yönetim kademelerine çıkmalarını engelleyen, açıkça görülemeyen ancak aynı zamanda aşılamayan engelleri nitelendiren bir metefordur. Diğer bir tanımla “azınlıkları ve özellikle […]
cam-tavan-sendromu