Kusurları Mükemmelleştirme; Kintsugi ve Kintsukuroi Sanatları

Japonca’da Kin: Altın, Tsugi: Birleştirmek, Tsukuroi ise tamir etmek anlamına geliyor.

Kırılan, çatlayan eşyalar altın, gümüş ve platin gibi değerli ve gösterişli metallerin tozları karıştırılmış yapıştırıcılarla onarılıyor. Bu yöntem hasarlı yerleri görünmez kılmaktan öte gösterişli bir biçimde vurguluyor ve bu hasarları cismin yaşamının bir parçası olarak kabul eden Japonlar gerçek güzelliğin asıl bu kusurlarda gizli olduğuna inanıyor.

Kintsugi sanatı

Japonların düşünce yapılarında, hatalar yapıldığında bu hatalardan ders çıkaran insanların artık daha değerli oldukları ve hayatları boyunca daha anlamlı işlerle meşgul olacağı düşüncesi vardır.

“Kusurun bilgeliği ve estetiği” olarak tanımlanan “wabi-sabi” felsefesinden doğan bu sanatsal tamir çalışmaları Yunanca αἴσθησις, aísthēsis kelimesinin karşılığı olan “estetik” kavramını vurgular. Estetiğin, güzellikle bir ilişkisi olmadığını, daha çok algıya dayalı bir kavram olduğunu vurgulayan bu felsefe, kırılan bir cismin hala aynı cisim olduğunu, değişimin sadece bizim onu algılayışızda ve ona bakışımızda olduğunu savunur.

kintsugi onarma

Kusurdaki estetik felsefesi, hayattaki sorunlarla başa çıkışımıza aktarılabilir. Yaşadığımız başarısızlıkları, yaptığımız hataları veya aldığımız yaraları gizlenmesi gereken bir leke olarak mı görüyoruz, yoksa onları benzersiz kişiliğimizi yaratan önemli deneyimler olarak gururla mı taşıyoruz?

Birçok başarılı insan hayatlarının bir döneminde büyük zorluklar içerisinde kalmıştır. Bu kişiler, daha sonra başarısız oldukları şeylere, kendilerini yaralayan insanlara teşekkür ederler. Tüm bunlar sayesinde, kendilerini mükemmel bir şekilde onarabilmiş, gerçek değerlerini benliklerinde hissedebilmişlerdir. Elbet de başarılı olmak için mutlaka başımıza kötü bir şey gelmelidiye bir kural gerekmez ancak başımıza gelen kötü şeylerle de, dağılmış, hasar almış parçalarımızla da mükemmel olabilir ve bu şekilde yola devam edebiliriz.


“Hata yapmadım. Sadece işe yaramayan 10.000 farklı şey buldum.”

~Thomas A. Edison


“Başarı son değildir; başarısızlık da ölümcül değildir. Önemli olan devam etme cesaretini gösterebilmektir.”

~Winston Churchill


kintsugi resim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Büyümekle İlgili Kimsenin Söylemediği 16 Şey

Çar Şub 7 , 2018
Share on WhatsApp Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on Email Share on TelegramHayat. Eğrileriyle, doğrularıyla, zirveleriyle, dipleriyle, bir dağa tırmanmak ya da okyanusları keşfetmek gibi, iyi zamanlarda, kötü zamanlarda, mutlu veya mutsuz anlarda hayat her zaman bir şekilde devam eder. Hep ileri… Bu yolculuğun neresinde […]
hayat

Bu Yazıları da Okumak İsteyebilirsin