Madrigal Nedir?

Madrigal Nedir

14. yüzyılda ilk örneklerini veren madrigal, İtalya’da ortaya çıkmış çok sesli yapıda ve geleneksel olarak enstrüman eşliği olmadan seslendirilen bir müzik türüdür. İngiltere ve Almanya’da 16. Yy. sonu ve 17. Yy. başlarında örnekleri görülmeye başlanan madrigal, her dize için farklı bir müzikal düzenleme yapılmasıyla bilinir.

Orta Çağ’da Avrupa’da önemli bir yer edinmiş olan bu tür, zamanının dini dışı olan en önemli müzik formudur. O dönemdeki yaygın olan geleneğin tersine, din dışı sözler üzerine yazılmış parçalara yer verilen madrigal özgür bir yapısı olan, çokseslilik kullanılarak karşı ezgi yöntemiyle yazılmış koro parçalarıdır. Bu türde genellikle hayata ve aşka dair mesajlar içeren şiirler bestelenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir? Özelllikleri Nelerdir?

Çar Ağu 5 , 2020
Share on WhatsApp Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on Email Share on Telegram1. Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir? Borderline Kişilik Bozukluğu; bireyin kimlik duygusu, ilişkileri ve duygulanımında yaygın ve süreğen bir dengesizliğin hakim olduğu bir bozukluktur. Borderline kişilik bozukluğu; kişilik işleyişinde önemli bozulmaların yaşandığı, tutarsız benlik […]
Borderline Kişilik Bozukluğu