Michelin Yıldızı Nedir? Restoranlar, Semboller, Kriterler, Denetçiler,

michelin-sembolller-yıldızlar-restoranlar

Michelin Rehberi (Michelin Guide), Dünya’nın en köklü ve en önemli restoran değerlendirme kuruluşudur. Michelin Yıldızına sahip olan restoranlar özellikle gastronomi turistinin uğrak yeri olmaktadır. Michelin Yıldızı; verildiği restorana ün ve ekonomik zenginlik kazandırdığı gibi restoranın bulunduğu ülke ya da bölgenin de tanınmasına katkıda bulunmaktadır.

Şefler Michelin yıldızı almak için harcadıkları çabanın çok daha fazlasını bu yıldızları korumak ve yıldızların yükledikleri sorumluluğu taşımak için çaba göstermektedirler. Bernard Daniel Jacques Loiseau (ö. 2003) ve Benoit Violier (ö. 2016) isimli şeflerin intihar etmelerinin nedeni olarak; Michelin Yıldızlarının tehlikeye girdiği veya yıldızlarını korumak için aşırı stres yaptıkları ifade edilmiştir. Bu örnekler Michelin Yıldızı Rehberinin önemini ortaya koymaktadır. Michelin yıldızı ve sembollerinin açıklamalarına geçmeden önce, bu yılızların sunulduğu rehberden bahsetmek gerekir.
1. Michelin Rehberi Nedir?

Fransa merkezli Michelin, lastik firmasının kurduğu bir restoran değerlendirme kuruluşudur. Michelin Rehberi Dünya’nın belli ülkelerinde yıllık olarak yayımlanmakta ve satışa sunulmaktadır. Bu rehber, restoranları 1 yıldız, 2 yıldız ve 3 yıldız şeklinde değerlendiren bir sisteme sahiptir. Michelin Rehberi kendi kategorisinde Dünya’nın en iyi restoranlarını yıldız sayısına göre değerlendirmektedir. Listesine otel restoranlarını ve normal hizmet veren bağımsız restoranları almaktadır. Rehber’de değerlendirdiği restoranlar hakkında geniş bilgiler vermektedir. Bu bilgiler restoranların adres bilgileri, mutfak kültürü, servis stili, açılış ve kapanış saatleri, ortalama fiyatları, şefi vb. gibi bilgilerden oluşmaktadır. Ayrıca rehberde yıldız alamayan fakat Michelin tarafından tavsiye edilen restoranları çeşitli semboller ile açıklamıştır.

Michelin Yıldızlarının ilk dönemlerdeki anlamlarına bakıldığında;

 • “bir yıldız (★)” restoranın yol boyunca durulmaya değer olduğuna;
 • “iki yıldız (★★)” dolambaçlı yoldan çıkılabileceğine yani yolculuk esnasında yolunuzdan çıkmaya yolunuzu uzatmaya değdiğine işaret ederken,
 • “üç yıldızlı (★★★)” restoranlar ise özel bir yolculuk (seyahat) yapmaya değecek restoran anlamlarını taşımaktadır.

1936 yılından sonra ise yıldızların anlamları şu şekilde tanımlanmaya başlanmıştır:

★ : Alanında çok iyi bir restoran

★★ : Mükemmel yemek, rotayı değiştirmeye değer

★★★ : Fevkalade bir mutfak (stil), özel bir yolculuğa değer).
Aynı yıl (1936) Michelin Rehberine bir müşteri memnuniyet anketi eklenerek müşterilerin yorumları alınmıştır. Böylece değerlendirme kriterlerin tarafsızlığı sınanmıştır.

2. Michelin Yıldızı Denetleme/Değerlendirme Süreci

Michelin değerlendirme süreci çok titiz, uzun süren gizlilik politikasına önem verilerek gerçekleştirilmektedir. Değerlendirme yiyecek içecek konusunda uzman ve Michelin tarafından eğitim görmüş özel müfettişler tarafından yapılmaktadır. Michelin müffetişleri tarafından yayımlanmış net bir kriter listesi bulunmamaktadır. Fakat Michelin web sitelerindeki açıklamalardan anlaşılan Michelin denetçileri, restoranları ‘Stars ve Covers’ şeklinde iki ana
kategoride değerlendirmektedir. Bunlardan birincisi yıldızlama(Stars) sistemidir.

2.1. Michelin Yıldızı Kriterleri

Bir restoranın yıldız alması için göz önünde bulundurulan beş kriteri vardır. Bu kriterler;

 1. Yemekte kullanılan gıda ürünlerinin kalitesi (quality of the ingredients used),
 2. Yemeğin lezzeti ile pişirme tekniklerindeki ustalık (mastery of flavor and cooking techniques),
 3. Mutfaktaki şefin kişiliği (the personality of the chef in his cuisine),
 4. Paranın karşılığını alma (value for money),
 5. Müşteri ziyaretlerindeki tutarlılık (consistency between visits),

Yukardaki kriterlere bakıldığında michelin yıldız sistemi için genellikle yemeğin kalitesinin ve lezzetinin göz önünde bulundurulduğu anlaşılmaktadır).

Restoran müfettişleri, yıldızları ödüllendirirken iç mekân dekoruna, masa düzenine veya servis kalitesine bakmamaktadır. Dekor, masa düzeni, servis kalitesi gibi kriterler çatal ve kaşık sembolü ile gösterilen “Covers” sayısı ile belirtilmektedir. Michelin Rehberinde yıldız alacak kadar iyi olmayan fakat göz ardı edilmeyecek restoranlarıda covers sistemi ile ayrıca rehberinde yer vermektedir.

Michelin Rehberini diğer restoran değerlendirme kuruluşlarından ayıran ve Michelin’i gizemli yapmakta olan uyguladığı gizlilik ve mahremiyet politikaları olmuştur. Dünya’daki diğer sistemlere bakıldığında genellikle restoran denetimlerinde; eksikleri restorana veya yiyecek içecek işletmesine bildirilmektedir. Fakat Michelin böyle bir geri dönüş yapmamakta ve restoranları birbirleri ile karşılaştırmamaktadır.

2.2. Michelin Denetçilerinin Dikkat Ettiği Temel Değerler (Core Values)

Mutfak trendleri ve yemek teknolojileri sürekli gelişerek değişmiştir. Fakat Michelin Rehberi yüz yıldan beri seyahat ve yemek kültürünü geliştirmek ve insanlara doğru restoran tercihi sunmak için altı temel değer belirlenmiştir ve bu değerlere çok dikkat edilmektedir.

 • Gizlilik: Denetçiler her ne kadar Michelin için çalışsalar da onlar normal bir müşteri gibi restorana gidip değerlendirmelerini gizlilik içinde yapmak zorundadırlar. Herhangi bir ekstra muameleyi önlemek için kimliklerini hiçbir şekilde açıklamamaktadırlar.
 • Bağımsızlık: Tüm denetçiler, özel bir muamele alamadıklarından emin olmak için test ettikleri restoranlarda yemeklerinin ücretlerini ödeyen Michelin grubunun çalışanları olmuştur.
 • Uzmanlık: Tüm Michelin denetçileri, yiyecek-içecek ve konaklama alanında uzman, daha önce tecrübesi olan ve çoğu sektör deneyimine sahip insanlardan oluşmaktadır.
 • Güvenirlilik: Rehber tarafından verilecek olan ödüller asla bir müfettişin tek bir değerlendirmesi sonucunda verilmemektedir. Ödüller farklı denetçilerin raporlarını içeren uzun soluklu bir değerlendirme sonucunda verilmektedir.
 • Tutku/İşi Sevmek: Michelin müffetişleri gerçekten işini seven insanlardan oluşmaktadır. Yorucu seyahatler gerçekleştirmenin, yemek tadımlarının sonucunda sayfalarca rapor hazırlamanın zor bir iş olduğu bilinmektedir.
 • Kalite: Michelin restoran ayrımı yapmaksızın yemekleri kaliteli olan (Michelin 5 kalite kriterine göre) her restoranı inceleyip ödüllendirmektedir.

Michelin, Dünya’nın farklı bölgelerinde restoran ayrımı yapmaksızın rehberinin yayımlanabileceğini göstermektedir. Fakat maalesef zengin bir mutfak mirasına sahip Türkiye’de henüz rehber yayımlama ile ilgili bir politika gerçekleştirmemiştir.

2.3. Michelin Müfettişleri

Michelin şirketi yaptıkları açıklamalarda denetçilerini web sitesi üzerinden yapılan başvuruları değerlendirerek işe alım gerçekleştirdiklerini belirtmektedirler. Michelin en önemli politikası gizlilik ve mahremiyet olmuştur. Michelin denetçilerinin gerçek kimlikleri, ne iş yaptıkları gibi gerekli bilgiler Michelin yetkililerinin dışında bilinmemektedir. Bu gizlilik politikasına çoğu Michelin üst düzey yöneticileri de dahil edilmektedir.

Michelin denetçilerinin özelliklerine bakıldığında; mutfak tutkusuna sahip olması, araştırmacı, disiplinli, iyi gözlem yapabilen en ufak ayrıntıları hatırlayabilme kabiliyeti olan ve iyi plan yapabilme becerilerine sahip kişilerden oluşmaktadır.

Michelin Grubu’nun Doğu Asya dijital müdürü Colin Ho Michelin denetçisiyle yaptığı röportajda, Michelin müfettişlerinin tüm mutfak ve kültürlerdeki farklılıkları ve çeşitliliği öğrenmeye ve kucaklamaya hazır olmasının yanı sıra açık fikirli olmasını en önemli özellik olarak aktarmaktadır.
Michelin müfettiş adaylarında en az beş yıl yiyecek-içecek sektör deneyimine sahip olmaları, uluslararası mutfakların pişirme teknikleri ve ürün bilgisi hakkında geniş bir bilgi birikimine sahip olma şartları aranmaktadır.

Michelin işe alım sürecinde adayların Michelin işleyişini anlamaları için başvurulan ülke ve ülke dışında bir dizi eğitim programlarına tabi tutulmaktadırlar. Genellikle adaylar Fransa Michelin ana eğitim merkezine gidip birtakım eğitimlere tabi tutulmaktadırlar. Adayları yeni mutfak deneyimlerine hazırlamak ve bu alanda ufuklarını genişletmeyi amaçlayan eğitimlerden oluşmaktadır. Bu eğitimler Michelin müfettişi olarak 30 yıldan fazla süre çalışan profesyonel denetçiler tarafından yürütülmektedir. Michelin eğitimleri denetim ekibinin becerilerini ve yeteneklerini sürekli olarak geliştirmek, Dünya’nın dört bir yanından gelen müfettişlerin bilgi ve kültür alışverişini sağlamaya yönelik olmaktadır. Michelin müfettiş adayları sıkı bir eğitimden geçtikten sonra mutlaka bir teste tabi tutulmaktadırlar. Damak tadının durumu, tattığı bir yemeğin detaylı analizi, ayrıntıları fark etmesi, farklı mutfak kültürlerine olan hâkimiyeti gibi birçok konuda teste tabi tutulmaktadırlar. Bu testler genelde bir uzman müfettiş ile birlikte yemeğe gidilip rapor tutmaları istenerek yapılmaktadır.

Michelin bir restoranı değerlendirmeye almadan önce restoran hakkında detaylı bir araştırma yapılmaktadır. Araştırma genelde Michelin rehberi okuyucularının önerileri, epostalar, sosyal medya, inceleme siteleri ve yayınlar gibi tüm kaynakların incelenmesi ile yapılmaktadır. Müfettişler tarafından denetleme kararı alınan restorana bir dizi ziyaretler yapılmakta ve yıldız verme işlemi tek bir ziyaret ve tek bir denetçiye göre yapılmamaktadır.
Hutcherson’in (2019), Michelin Büyük Britanya ve İrlanda Rehberinin editörlerinden Rebecca Burr ile yaptığı röportajda; Burr; bir restoranın kaç yıldız alacağı, Bib Gourmand veya başka bir sembol ile ödüllendirilip ödüllendirilmeyeceği tek bir ziyaret ile belirlenmediğini ifade etmiştir. Çoğu zaman restoran birden fazla ziyaret edilmekte ve farklı denetçiler tarafından incelendikten sonra ‘Yıldızlar Toplantısı’ diye adlandırılan toplantıda karar verildiğini açıklamıştır. Ayrıca bu yılda bir kez yapılan yıldız toplantısında sadece restoranlar ödüllendirilmemekte aynı zamanda kalitesinden ödün veren restoranlardan yıldızları geri alınmaktadır.

Günümüzde Michelin denetçileri üç kıtadaki 24’ten fazla ülkede 40.000’den fazla otel ve restoranın değerlendirilmesinden sorumludur. Bir müfettiş ortalama ayın üç haftasını seyahat ederek, yılda en az 275 restoran denetleyerek ve raporlar hazırlayıp merkeze ileterek geçirmektedir.

3. Michelin Logo ve Sembollerinin Anlamları

Michelin Rehberine bakıldığında ilk olarak kapağın üzerinde yer alan yıldız ve ‘Bibendum’ lastik adam logosu fark edilmektedir. Rehber detaylı incelendiğinde birçok sembol ve işaretlerin kullanıldığı görülmektedir. Michelin rehberi bu sembol ve işaretleri genellikle iki başlık altında açıklamaktadır:

 1. Stars: Yukarıda belirtildiği gibi restoranın yemek kalitesi ve pişirme tekniklerindeki ustalık için yıldız veya yıldızlar verilmektedir
 2. Covers: Mekânın dekoru, masa düzeni atmosfer, servis kalitesi, şarap listesinin zenginliği gibi faktörler için kullanılan sembolleri Covers başlığı altında incelemektedir.

Michelin Rehberi editörleri, bu faktörleri semboller ile göstererek rehberi binlerce sayfadan kurtardığını ifade etmektedirler.

3.1. Lastik Adam (Bibendum)

Beyaz yumru, kaba şekilli ve neşeli tavırları ile ikon haline gelen Michelin Lastik Adam (Bibendum) logosu, 1898’den bu yana MICHELIN markasının yüzü olarak dünya çapında yaygın olarak tanınmaktadır. Lastik Adam maskotunun hikâyesi 1894’e kadar uzanmaktadır.

Michelin Firmasının İlk Resmi Maskotu
Michelin Firmasının İlk Resmi Maskotu

Fransız lastik şirketinin kurucusu André ve Edouard Michelin’in hayal gücünden doğmuştur. Lottman’e göre kardeşler 1894’te Lyon’da uluslararası bir fuara katılmışlardır ve stantlarının önünde bir bisiklet lastiği yığını görmüşlerdir. Lastik yığını bir adam siluetini andırdığı söylenmektedir. Kardeşler bu lastik yığınına kollar yapılsa lastik adam olur diye espri yaptıklarını aktarmaktadır. Bibendum maskotunu ünlü Fransız karikatürist O’Galop takma adıyla bilinen Marius Rossillon, Munich brewery bira fabrikası için çizdiği asıl adı Nunc est bibendum “Şimdi içme zamanı” olduğu ifade edilmektedir. Fakat bu karikatür beğenilmeyip geri çevrilmiştir. Michelin kardeşler bu karikatürü görüp O’Galop’dan yardım istemekte bu maskotu kendileri için değiştirmelerini talep etmektedirler. Slogan olarak André Michelin’nin daha öne kullandığı “Cheers, the Michelin tyre drinks up obstacles!”, “Şerefe, Michelin lastiği engelleri aştı (içti)” ifadesi kullanılarak ilk lastik adam, Michelin Man Bibendum doğmuştur. 1898’den sonra Michelin lastiklerinin resmi maskotu olarak reklam kampanyalarında sürekli yenilenerek kullanılmıştır. Yukardaki resim lastik adam Bibendum’un 120. yıl dönümü için Michelin Vison
lastiklerinin tasarımcısı Mostapha El Oulhani tarafından çizilmiştir. Resimde 1898’de çizilen lastik adam ile günümüzde kullanılan lastik adam el sıkışmaktadır. Bu el sıkışma Michelin’nin devamlılığını, dünü, bugünü ve yarını kucaklayarak gelişeceğini anlatmaktadır.

3.2. Michelin Yıldızı (Star-s)

Michelin firması 1922 yılından sonra rehberi ücret karşılığında satışa sunmuştur. 1923 yılında ilk defa restoran ve otel önerisinde bulunmuştur. Bu durum kaçınılmaz olarak bir değerlendirme sistemi ihtiyacı doğurmaktadır. Michelin 1926 yılında ilk defa yıldızlama sistemini ve ilk olarak tek yıldız kategorisini tanıtmıştır. 1931 yılında iki ve üç yıldız kategorisini ekleyerek restoran ve otel restoranlarının yemek kalitesindeki ve pişirme tekniklerindeki ustalığı günümüze kadar yıldız sistemi ile değerlendirmektedir.

2019 Yılı Rehberinde Kullanılan Michelin Yıldızı
2019 Yılı Rehberinde Kullanılan Michelin Yıldızı

Müfettişlerin uzun değerlendirme süreci sonunda yıldız veya yıldızlar almaya hak kazanan restoranlar rehberde restoran isimlerinin yanında kaç yıldız aldı ise o kadar yıldız sembolü ile gösterilmektedir. Michelin yıldızı, kırmızı fon üzerinde beyaz renkli çiçek deseni çizilmekte ve çerçeve içerisine alınıp tasarlanmıştır. Restoranın yıldız almaya hak kazandığı yıl öncelikli olarak belirtilmekte, yılın altında yıldız sayısı ve restoranın adı yazılmaktadır.

Michelin Yıldızları ve Anlamları
Michelin Yıldızları ve Anlamları
Yıldızlama sisteminde bir sıralama bulunmamaktadır. Denetçilerin raporlarına göre bir restoran çok iyi ise yani üç yıldızı alabilecek kapasitede ise üç yıldız birden verilebilmektedir. Fakat Singapur Michelin dijital editörü Rachel Tan’a (2017) göre genellikle restoranlar önce cover (semboller) sistemi ile başlatılmakta, istenilen kalite seviyesine geldiklerinde yıldızlama sürecine girmektedirler. Michelin’de yıldızlar ömürlük olmamakta, kaliteden ödün veren veya sürdürülebilir olmayan restoranlar yıldızlarını kaybedebilmektedirler

3.3. Michelin Bib Gourmand

Michelin firmasının 1898’den beri resmi maskotu olan Bibendum (lastik adamın) dudaklarını yalayan görüntüsü ilk defa 1997 yılında Michelin rehberinde Bib Gourmand ismiyle ödüllendirme sembolü olarak kullanılmıştır.

Michelin BibGourmand
Michelin BibGourmand

Michelin müfettişlerinin Dünya’nın dört biryanında yaptıkları değerlendirmeler sırasında yıldız alamayan fakat kaliteli yemek ve hizmet sunan restoranları ödüllendirmek için bib gourmand (makul fiyat iyi yemek), sembölünü kullanmaya başlamışlardır. Michelin web sitesinden yapılan açıklamaya göre; Bib guourmand kesinlikle bir teselli ödülü olmamıştır. Michelin müfettişlerinin değerlendirdikleri restoranlar arasında yıldız almayan fakat ucuz fiyata verdikleri hizmet ve yemek kalitesinin göz ardı edilemeyecek olmasından dolayı restoranlar için ayrı bir derecelendirme kategorisi oluşturma ihtiyacı doğmuştur.
İlk başlarda makul fiyatlarda iyi yemek ve servis sunan restoranları belirtmek için rehberde restoranları kırmızı ‘R’ harfiyle işaretleyerek okuyuculara duyurmuşlardır. Bu fiyat aralığının günümüzde çoğu Avrupa ülkesinde €36 iken Amerika’da hizmet veren restoranlar için $40’dır. 1997’de BibGourmand’ındiğer sembollerden ayıran en önemli özelliği yıldız değerlendirme kriteri olan yemek kalitesini de temel alan bir değerlendirme yapılmakta olmasıdır. Michelin müfettişlerine göre Bib Gourmand birçok restoran işletmecisini cesaretlendirerek yıldız almasına vesile olmuştur.

3.4. Michelin Tabağı (L’assiette or The Plate symbol)

Michelin Tabağı (L’assiette or The Plate symbol)
Michelin Tabağı (L’assiette or The Plate symbol)

Michelin firması 2016’da Paris rehberinde iyi yemek sunan (simply serve good food) restoranları belirtmek için Michelin tabağı sembolünü yayımlamıştır. Michelin web sitesinden yapılan açıklamaya göre yıldız veya bib gourmand alamayan fakat müfettişlerin dikkat çekici yemek sunan restoranları belirtmek için böyle bir sembole ihtiyaç duyduklarını aktarmıştır

3.5. Michelin Çatal & Kaşık Sembolü (Forks & sporks)

Michelin Rehberinin asıl odaklandığı ve yıldız veya bib gourmand ile ödüllendirdiği konu, yemek kalitesi ve pişirme tekniklerindeki ustalık olmuştur. Fakat otel veya restoranların iç mekân dekorları, servis kalitesi ve konforu ‘covers’ denilen semboller ile belirtilmektedir.

Michelin Çatal-Kaşık Sembolleri
Michelin Çatal-Kaşık Sembolleri

Çatal ve Kaşık sembolü restoranların konforunu belirtmek için kullanılan semboller olmuştur. Bu sembol çatal ve kaşığın üstünde çapraz olarak görülmektedir. Michelin müfettişleri bu sembolleri ifade eden genel konfor ve mekânın servis kalitesi gibi kriterleri baz alarak 1’den 5’e kadar bir skala oluşturmuşlardır. Tek çatal ve kaşık “oldukça konforlu” restoranları temsil ederken en fazla beş çatal ve kaşık ile gösterilen restoranlar “Lüks’ konforu” ifade etmektedir.
Aynı zamanda yemek servisi yapan barlar ve pub’ları ifade etmek için, bira kupası yanında çatal işareti; publar için şarap bardağının yanında çatal işareti konulmuştur. Otel ve konaklama işletmeleri için konfor ve kalite ev sembolü ile gösterilmektedir. Michelin rehberine sahip olan kimselere bu semboller ile anlaşılır akılda kalıcı bilgiler sunulmaktadır

3.6. Michelin Diğer Sembolleri

Michelin rehberi içerisinde kalite ve konforu belirten bu semboller, bazen toplam sayı olarak rehberin yayımlandığı bölgede tablo halinde toplu bir içerik olarak okuyucusuna ilk sayfada sunulmaktadır.

Michelin rehberinde Michelin Yıldızı, Bib Gourmand, Çatal ve Kaşık sembolleri ünlü ikonlar olarak yer alsada Michelin rehberi her sene rehberde yeni sembollere yer vermektedir.

Michelin Çatal & Kaşık Sembolleri ve Anlamları
Michelin Çatal & Kaşık Sembolleri ve Anlamları

Michelin rehberi yayımlandığı ilk günden beri asıl amaçları; insanların seyahatleri esnasında konaklama ve restoran arayışı için gerekli tüm bilgileri bulabilecekleri bir rehber olmaktır. Dolayısıyla rehber her sene yeni sembol ve görseller ile yenilenmektedir.

3.6.1. Michelin Sokak Yemekleri Sembolü

Michelin Sokak Lezzetleri Sembolü
Michelin Sokak Lezzetleri Sembolü

Michelin rehberi küçük çatılı iki tekerlekli araba sembolüne yer vermiştir. Bu, yemeğin kalitesinden ziyade işyerinin fiziksel özelliklerini ifade etmektedir. Ayrıca lezzetli sokak atıştırmalıklarının olduğu anlamına gelmektedir.

3.6.2. Michelin İlgi Çekici Şarap Menüsü Sembolü

Michelin İlgi Çekici Şarap Menüsü Sembolü
Michelin İlgi Çekici Şarap Menüsü Sembolü

Mükemmel bir şarap listesine (menüsüne) sahip işletmeler için kullanılan üzüm salkımı şeklindeki semboldür. Lüks restoranlarda sommeliers tarafından sunulan listelerden şarap tutkusu olan basit mekanlara kadar geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Bu sembol ile işaretlenmiş işletmelerde şaraplar genellikle mutfağı tamamlayan bir dizi lezzet ve stilde sunulmaktadır.

3.6.3. Michelin Manzaralı Restoranlar/Restaurants With Views

Michelin Manzaralı RestoranlarRestaurants With Views-sembolü
Michelin Manzaralı RestoranlarRestaurants With Views-sembolü

Üç kırmızı ışının bir noktayı gösterdiği bu sembol; restoranın nefes kesici manzaraya sahip olduğunu ifade etmektedir. Michelin web sitesinden yapılan açıklamaya göre bu manzara deniz, liman, şehrin ışıkları veya
dağ ve göl manzaraları olabilmektedir.

3.6.4. Michelin Terasta Yemek (Terrace Dining) Sembolü

Michelin-Teras Restoranlarının Sembolü
Michelin Teras Restoranlarının Sembolü

Bu işaret terasta, açık havada veya şemsiye altında yemek yeme imkanı sağlayan restoranlar için kullanılmaktadır.

3.6.5. Michelin Sade Dükkânlar Sembolü

Michelin Sade Dükkânlarının Sembolü
Michelin Sade Dükkânlarının Sembolü

Sade, mütevazı sunum ve dekorları ile gündelik yemek servisi bulunan fakat yemeğin lezzetinin dükkânları gibi sade olmadığı harika lezzetlerin servis edildiği küçük lokantaları ifade etmek için bu işaret kullanılmaktadır. Bu dükkânların sokak lezzetleri ile karıştırılmaması gerektiğini bildirmektedir. Bu dükkânlar Michelin müfettişlerinin gözünden kaçmamaktadır. Bu dükkânlardan Bib Gourmand ile ödüllendirilenlerin olduğu bilinmektedir.

3.6.6. Michelin Masada Yemek Hazırlama (Counter dining)

Michelin Counter Dining Restoranların Sembolü
Michelin Counter Dining Restoranların Sembolü

Bu restoranlarda genellikle bir masa etrafında oturulmakta ve şef yemekleri o masada hazırlayıp şov ile servis etmektedir. Özellikle Japonya’nın Osaka şehrinde bulunan restoranları bu tarzda sunum yapmaktadırlar. Michelin rehberinde bu tarz çalışan restoranlar bu sembol ile gösterilmektedir.


Michelin Rehberi dikkatli incelendiğinde ilk rehberin yayımlandığı 1900 yılından günümüze yeni kavram ve semboller ekleyerek sürekli bir değişim ve gelişim gösterdiği anlaşılmaktadır. Temel amacı insanların yeni yerler, yeni mekânlar keşfetmesi olan rehber yayımlandığı ilk günden bu yana seyahat eden insanların ihtiyaç duyduğu bilgileri sunmaktadır. MichelinRehberinin tavsiye edeceği mekânların özellikle yemek kalitesine göre değerlendirdiği diğer faktörleri farklı semboller ile gösterdiği görülmektedir.

4. Türkiye’de Michelin Yıldızlı Restoran Var mı?

Michelin Rehberi restoranları yıldız kategorisi ile ödüllendirilmektedir. Bir başka ifade ile bir işletmenin yıldız alabilmesi için o bölge veya o ülkede Michelin rehberinin yayımlanması gerekmektedir. Bazı yanlış bilgilerin aksine Türkiye’de Michelin Yıldızı verilen restoran bulunmamaktadır. Bunun sebebi bu çalışmanın yazarları tarafından Michelin merkezine e-posta yoluyla defalarca sorulmuştur. Michelin Grubu, Michelin Rehberini Türkiye’de henüz yayımlama politikalarının olmadığınıaktarmıştır. Türkiye gerek coğrafi konum gerek ise ürün çeşitliliği açısından Michelin rehberinin yayımlandığı diğer bölgelere göre çok avantajlı konumdadır. Fakat Michelin rehberinin şu ana kadar yayımlanmamış olması ve bu konuda herhangi ciddi bir girişimin olmaması bu çalışmanın önemine işaret etmektedir.
Michelin kuruluşu iyi incelendiğinde rehberin bölgede yayımlanmasına etki eden önemli faktörler şu şekilde karşımıza çıkmaktadır:

Yiyecek içecek işletme sayısı, yerel mutfak kültürü ve yerel halkın mutfağa olan rağbeti gibi faktörler ön plandadır. Michelin kuruluşu yıldızlama veya rehberin yayımlama kararını Michelin Rehberi okuyucularının önerileri, e-postalar, sosyal medya, inceleme siteleri ve yayınlar gibi tüm kaynakların incelenmesi sonucunda talep edilen restoranı inceleme veya o bölgede rehber yayımlama kararını almaktadırlar. Özellikle İstanbul gibi önemli şehirlerde Michelin Yıldızı alabilecek restoranların tespit edilmesi gerek sosyal medya gerek ise diğer platformlarda sıkça dile getirilmesi, aynı zamanda Michelin merkezine yoğun e-posta ileterek merkezin dikkatleri çekilip bu restoranları radarlarına almaları sağlanabilir. Bu şekilde Michelin Rehberi Türkiye’de yayımlanabilir.

5. Michelin Yıldızlı Restoranlar

Dünya’da en fazla Michelin Yıldızının bulunduğu şehir incelemelerine göre; 2019 yılı en fazla Michelin Yıldızı olan şehir toplam 229 yıldızlı işletme ile Tokyo’dur. İkinci sırada 123 yıldızlı restoran ile Paris, üçüncü sırada 103 yıldızlı işletme ile Kyoto, dördüncü sırada ise 97 yıldızlı işletme ile Osaka şehrinin olduğu ifade edilmektedir.

Ülke 1 Yıldız 2 Yıldız 3 Yıldız Toplanı
Avusturya 13 7 0 20
Amerika 131 26 15 172
Belçika ve Lüksemburg 119 23 2 144
Brezilya 15 3 0 18
Çin ve Macau 80 25 11 116
Hırvatistan 3 0 0 3
Cek Cumhuriyeti 2 0 0 2
Danimarka 22 3 1 26
Finlandiya 5 0 0 5
Fransa vc Monako 520 85 27 632
Almanya 261 38 10 309
Yunanistan 3 1 0 4
Macaristan 3 1 0 4
İngiltere 153 20 5 178
İzlanda 1 0 0 1
İrlanda 15 1 0 16
İtalya 318 39 10 367
Japonya 546 145 34 725
Hollanda 89 18 3 110
Norveç 5 0 1 6
Polonya 2 0 0 2
Portekiz 20 6 0 26
Singapur 34 5 0 29
Güney Kore 19 5 2 26
İspanya 22 25 1 1 58
İsveç 19 4 1 24
İsviçre 96 19 3 118
Tayvan 17 2 1 20
Tayland 23 4 0 27
Kaynak: Osman ÇAVUŞ-MICHELIN YILDIZLI RESTORANLARIN BAŞARI FAKTÖRLERİNİN VE STANDARTLARININ BELİRLENMESİ: İSPANYA SAN SEBASTIAN ÖRNEĞİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Y Kuşağı Nedir? Y Neslinin Özellikleri, Güçlü ve Zayıf Yönleri

Cts Tem 18 , 2020
Share on WhatsApp Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on Email Share on Telegram1. Y Kuşağı ve Genel Özellikleri Kesin yıllar kaynaklar arasında değişmekle birlikte, çoğu araştırma Y Kuşağı‘nın 1980 ile 2000 yılları arasında doğduğunu kabul etmektedir. Henüz kararlaştırılmış bir kesim tarihi yoktur. Y Kuşağı‘nı tanımlamak […]
y-jenerasyonu-nesli

Bu Yazıları da Okumak İsteyebilirsin