Mimaride Kontrast Nedir?

Kontrast birçok teorisyen tarafından inkar edilmesine karşın mimari kompozisyonun, mimari estetik olgusunun en önemli olgularından biridir.

Kontrast;

• Bütünlüğün yaratıcısıdır.

• Eşitlik-monotonluk endişesinden doğmuştur.

• Tasarımda ilgi çekici canlılık verici bir görev yapmaktadır.

Kontrast: mimari yapıdaki öğeler arasındaki uygunluk ve çeşitlilik yaratmak için zıt unsurları kullanmak anlamına gelmektedir. Mimarlık tarihi boyunca sıklıkla Kullanılmıştır. Bir yapının değişik öğeleri arasında oluşan kontrast bu öğelerin tekrarına veya aynı öğeler arasındaki eşitliğe karşı değildir (örneğin kolon aralıkları, pencereler gibi). Tersine kontrast; bu tür öğelerin kuvvetlenmesine, daha belirgin hale gelmesine neden olur. Rönesans ta yapılmış olan saray ve konakların cephe düzenlerinde farklı elemanlar kullanılarak cephenin monoton düzeni bozulmuştur. Venedik’ teki Dojlar Sarayı (Doge’s Palace) buna iyi bir örnektir. Yapının cephesi 70 m.’dir. Uzunluğu ve 12 m. yüksekliği ile insanı birdenbire etkilemektedir. Nedeni, üzerinde çok az boşluğun olduğu duvarın altında ikinci bir cephenin bulunmasıdır. Dolu bir duvarın hafif arkadları taşıması gerektiği düşünülmesine rağmen, bunun tam tersi olarak hafif arkadlar üzerindeki dolu duvarı taşımaktadır

Modern mimaride dolu-boş ve yatay-dikey düzeni ile oluşan kontrastlığa beklide en iyi örnek F. L. Wrightın Pensilvanya’daki Şelale Evi’dir. Wright, boşluk, kaya, mimari ve heykel ile bir fantezi yaratmıştır. Kentsel çevre dışında ışığın yaprakların arasında süzülerek geldiği ormandan geçerek yaklaşılan yapıda hafif yatay çizgiler ve düşey çizgiler yapraklar arasından görünmektedir. Yapıda ayrıca yatay öğelerin gölgeleri ile yataylık daha da vurgulanmış ve kontrastlık oluşturulmuştur.

Özetle, şekilde ve kütlede kontrastlık yaratmak isteniyorsa kompozisyonda birlik ve hakim unsur gereksinimini dikkate alarak kütlelerin birbirleri ile olan oran ve hacimlerini ayarlamak gerekmektedir. Ancak bu şekilde istenilen kontrastlık yaratılmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Emperyalizm (Imperialism) Nedir?

Cts Kas 3 , 2018
Share on WhatsApp Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on Email Share on TelegramEmperyalizm (Imperialism); İktidar alanını ekonomik, sosyal ve siyasi bakımdan hiçbir millî sınırı doğal sınır olarak tanımadan yaymaya çalışma anlamına gelmektedir. İmparatorluk (empire) kelimesi ve olgusuyla yakın ilişki içindeki kavram, orijinal olarak, başarılı olunan […]