Şehirleri Yavaşlatma Hareketi-CittaSlow

Gelişen teknolojiler ve bunun getirdiği küreselleşmenin etkisiyle şehirler hızlı çalışılan, hızlı yaşanılan ve üretmekten çok tüketen, kendi kendine yetmeyen yaşam alanları haline gelmiştir. Bu yaşam tarzı da insanda psikolojik ve fizyolojik birçok hastalığa neden olmasının yanı sıra; kentleri de çekilmez hale getirmiştir. Hızlı yaşam tarzının oluşturduğu kentler artık kendi kendine yetmemektedir. Bu kendi kendine yetmeyen kentler de, hem kendisin ve yakın çevresini hemde dünyanın her tarafından kaynakları yok ederken, aynı zamanda hem doğayı hem insanları tüketmektedir. İnsanların ve kentlerin daha fazla tüketmesi, insanların bir yerden başka bir yere daha hızlı gitmesi için tasarlanan hızlandırılmış kentler insanları doğadan ve birbirlerinden kopartmış durumdadır.

Mutluluk ve huzur getirmeyen bu hızlı ve tüketim odaklı yaşam biçimi insanlara farklı yaşam biçimleri aramaları kentsel boyutta Cittaslow hareketini ortaya çıkarmıştır.

Cittaslow felsefesi yaşamın, “yaşamaktan zevk alınacak bir hızda yaşanmasını” savunmaktadır. Cittaslow hareketi, insanların birbirleriyle iletişim kurabilecekleri, sosyalleşme içerisinde bulunabilecekleri, kendine yeten, sürdürülebilir, el sanatlarına, doğasına, gelenek ve göreneklerine sahip çıkan ama aynı zamanda alt yapı sorunları olmayan, yenilenebilir enerji kaynakları kullanan, teknolojinin kolaylıklarından yararlanan kentlerin gerçekçi bir alternatif olacağı hedefiyle yola çıkmıştır.

Büyük şehirlerin karmaşa ve koşturmacasına karşı küçük şehirlerdeki hayat kalitesini yavaş hareket çerçevesinde iyileştirmeyi hedefleyen Cittaslow hareketi 1999 yılında İtalya’da Greve in Chianti’nin eski belediye başkanı Paolo Saturnini’nin vizyonu doğrultusunda ortaya çıkmıştır.

seferihisar cittaslow

Türkiyede Muğla’nın Ula ilçesine bağlı bir mahalle olan Akyaka, Aydın’ın Yenipazar ve Bolu’nun Göynük ilçeleri, Isparta’da Eğirdir ve Yalvaç, İzmir’in Seferihisar (ülkemizde ilk kabul edilen), Sinop’un Gerze, Ordu’nun Perşembe, Artvin’in Şavşat, Sakarya’nın Taraklı, Erzurum’un Uzundere, Şanlıurfa’nın Halfeti, Kırklareli’nin Vize, Çanakkale’nin Gökçeada Cittaslow hareketine aktif üyedir.

eğiridir-cittaslow

Merkez (Sinop), Şebinkarahisar (Giresun), Ahlat ve Adilcevaz (Bitlis), Mudurnu (Bolu), Gümüşhacıköy (Amasya), Ağın ve Kemaliye (Erzincan), Ortaca ve Köyceğiz (Muğla), Güdül (Ankara), Palu (Elazığ), Zile (Tokat), Arapgir (Malatya), Ulus (Bartın), Küçükkuyu (Ayvacık-Çanakkale), Tirebolu (Giresun), Ermenek (Karaman), Gürpınar (Van), Oğuzeli (Gaziantep), Erkilet (Kayseri), Çaycuma (Zonguldak), Sındırgı (Balıkesir), Gülnar (Mersin), ise üyelik başvurularını yapmış ve bekleme süresinde olan yerlesim birimleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Bilardo Toplarının Çarpışmasıyla Pi Sayısını Hesaplama Yöntemi

Cts Oca 27 , 2018
Share on WhatsApp Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on Email Share on TelegramPi, sabit sayılar içinde en bilineni. Bu meşhur sabiti tarih boyunca bir çok bilim insanı farklı biçimlerde ispatlamanın peşine düşmüştür. Ancak belki bunlardan en ilginç olanı da bilardo toplarıyla ispat denemesidir. Pi’nin ortaya […]
pi-sayısı-

Bu Yazıları da Okumak İsteyebilirsin