Türk Futbolunun İlkleri

Futbol, 1800’lü yılların son dönemlerinde Anadolu’ya, İstanbul ve İzmir gibi deniz ticaretinin yoğun olduğu kentlerde ticaret yapan İngilizler tarafından getirilmiştir. İngilizlerin başta kendi aralarında oynadığı bu oyunla daha sonra Rum ve Ermeniler ilgilenmiş, kısa süre sonra Türkler de oyuna dahil olmaya başlamışlardır. Osmanlı İmparatorluğu topraklarında oynanan ilk futbol maçı, 1875’de Selanik’te oynanmıştır.

Top koşturduğu bilinen ilk Türk, 1898 yılında İngilizlerle beraber futbol oynayan Selim Sırrı Tarcan’dır. Profesyonel manada ilk Türk futbolcusu ise, Fuad Hüsnü Kayacan’dır.Ülke Liginin ilk golünü Özcan Altuğ, ilk milli golümüzü ise Zeki Rıza Sporel atmıştır.

 

türkiyede ilk futbol maçı

Tamamen Türk futbolculardan oluşan ilk futbol takımı, Fuad Hüsnü Kayacan ve arkadaşları tarafından 1901 yılında Kadıköy’de kurulmuştur. Bu klübün ismi Black Stocking Football Club’dır. Takım, Rum takımı karşısında çıktığı ilk müsabaksını 5-1 gibi bir skorla kaybetmişler ve maç sonrasında oyuncuların bir kısmı padişaha karşı darbe örgütleme suçundan tutuklanmış ve kulüp feshedilmiştir.

hakem lale ortaTürkiye’de futbol üzerine doktora yapan ve futbol antrenörü olan ilk kadın Lale Orta aynı zamanda Avrupa’nın FIFA kokartlı ilk kadın hakemidır.

 

 

Türkiye’nin ilk FIFA kokartlı hakemi Sulhi Garan’dır.

en eski galatasaray

Feshedilen Black Stocking Club’ın ardından kurulan ilk futbol kulübü, 1905 yılında Galatasaray Lisesi tarafından kurulan Galatasaray’dır.

İlk maçını Barhau İngiliz Gemisiyle oynayan Galatasaray 1906-1907 sezonunda İstanbul Futbol Ligine katılmış ve 1908-1909 sezonunda lig şampiyonu olmuştur.

1911 yılında Romanya ve Macaristan’a giderek yurtdışında Türk futbolunu temsil eden ve şampiyonlar ligine ön eleme oynamadan giren ilk Türk takımı Galatasaray’dır.

en eski fenerbahçe

Fenerbahçe Cemiyetler Kanunu’na göre tescillenen ilk futbol kulübüdür.
Bir sezonda (1922-1923) hiç gol yemeden şampiyon olarak dünya rekoru kıran takım 103 golle bir sezonda en fazla gol atma rekorunun da sahibi olmuştur. (1988-1989)

Balkan Kupasını kazanan ilk Türk futbol takımı Fenerbahçe (1967) Türkiye Profesyonel  Futbol Liginin de ilk şampiyonudur.Ayrıca jübile düzenleyen ilk kulüp olan takım bu organizasyonu Lefter Küçükandonyadis için düzenlemiştir.

en eski beşiktaş

Beşiktaş lig tarihinde hiç maç kaybetmeden şampiyon olan ilk ve tek takımdır. (1991-1992) Aynı zamanda 48 hafta, 56 maç ile en uzun süre yenilmeyen takım ve üst üste en fazla maç kazanma rekoruna 13 maç ile sahip olan takım Beşiktaş‘tır.

Bir maçta en yüksek farkla elde edilen galibiyet Beşiktaş’a aittir. (Beşiktaş 10 – Adana Demirspor 0)

En uzun süre gol yememe rekoru 1112 dakika ile Şenol Güneş‘e aittir. Ve anadolu’dan çıkan ilk şampiyon Trabzonspor’dur.

İlk penaltı Karagümrük-Vefa maçında Kadri Aytaç tarafından kullanılmış fakat gol’e çevrilememiştir. Daha sonra ilk penaltı golünü Fenerbahçeli Lefter Küçükondonyadis 1959 yılında atmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Şehirleri Yavaşlatma Hareketi-CittaSlow

Çar Oca 24 , 2018
Share on WhatsApp Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on Email Share on TelegramGelişen teknolojiler ve bunun getirdiği küreselleşmenin etkisiyle şehirler hızlı çalışılan, hızlı yaşanılan ve üretmekten çok tüketen, kendi kendine yetmeyen yaşam alanları haline gelmiştir. Bu yaşam tarzı da insanda psikolojik ve fizyolojik birçok hastalığa […]
cisttaslow türkiye

Bu Yazıları da Okumak İsteyebilirsin