Voleybol Kuralları ve Temel Teknikler

1
voleybol-kurallari-teknikleri

Voleybol Oyun Kuralları

Voleybol, oyun alanı içerisinde file ile ikiye bölünmüş ve iki takım arasında mücadele edilen bir spor dalıdır. Oyunun çok yönlü olması herkes tarafından anlaşılabilmesi için ayırt edilmiş nitelikler ve farklı adaptasyonlardan söz edilebilir.

Voleybolda Hedef Nedir?

Voleybolda hedef, topu rakip oyuncuların oyun sahasına filenin üzerinden göndererek yere temasını sağlamak ve rakip oyuncuların da aynı amaçla oynamalarını savunmaktır. Rakip sahaya topu atarken takımların blok temas olmaksızın üç kez topa vurma hakkı vardır (TVF Resmi Oyun Kuralları 2017-2020).

Oyun alanını belirleyen çizgiye temas olmadan top oyuna servis atışı ile sokulur, oyuncu servis ile filenin üzerinden rakip sahaya topu gönderir. Ralli, topun oyun sahasında teması, oyun alanı dışına değmesi veya takımlardan birinin hata yapmasına kadar sürmektedir. Voleybolda sayı kazanmak için ralliyi kazanan takım bir sayı alır (Ralli sayı sistemi).
Voleybolda Oyuncular Hangi Yönde Döner? Ne Zaman Döner?

Servis kullanma hakkı servisi karşılayan takım ralliyi kazandığında kazanır. Oyuncular her servis hakkı elde ettiğinde saat yönünde bir pozisyon döner. Voleybol fileli oyunlar arasında büyük öneme sahiptir. Bu oyunda takım oyuncularının kendi aralarında paslaşması ve topu geri atmadan önce topun sürekli havada kalması etkilidir (TVF Resmi Oyun Kuralları 2017-2020). (Voleybolda Kaç Hakem Bulunur? Voleybol Hakem İşaretleri Resimli)

Bir voleybolcu oyunu iyi anlamalı, hemen oyuna karşılık verebilmeli ve seri bir şekilde alan değiştirebilmelidir. Voleybolcu yukarı sıçrayabilmeli ve kuvvetli vurabilme özelliğine sahip olmasının yanı sıra şaşırtmalı ve aldatmalı değişik hücumlar yapabilmelidir. Oyuncuların hareketleri her zaman koordineli olmalıdır. Topun oyunda hızlıca alan değiştirmesi, oyuncuların pozisyonlarında kendi aralarında yer değiştirmesi, topu karşılama, topu engelleme veya topu göndermek için çeşitli yöntemler kullanmaları, bunlarla birlikte voleybolcuların koşmaları, sıçramaları, atlamaları, düşmeleri benzeri hareketleri gerçekleştirmeleri voleybolu bütün bir oyun haline getirmiştir.

Voleybolda Uygulanan Temel Teknikler

Voleybol sporu yapısının somut bir çözümlemesi; teknik öğeleri, temel nitelikleri ve durumlarının (pozisyonların) bir ilişki içerisinde olduğunu göstermektedir. Bu ilişki her durumda ya da en azından benzer durumlarda tekrar oluşmaktadır. Örneğin; oyunda servisin, oyun kurmanın, atağın tekrar edilmesi gibi.

Voleybolda Hücum (Smaç)

voleybolda-smaç
Voleybolda smaç

Voleybolda topun rakip sahaya vurulması ile uygulanan teknikler smaç, plase ve smaç plase olarak sıralanmaktadır. Bu tekniklerde vuruş mekaniği benzerlik gösterirken, topla buluşma esnasında uygulanan kuvvet ve vuruş açılarında farklılıklar vardır. Çünkü her voleybolcunun vücut yapısı ve motorik özellikleri birbirinden farklıdır. Voleybolda hücum (smaç) en gösterişli ve dikkat çeken ayrıca voleybol seyircisinin de en çok beğendiği ve keyif aldığı bir tekniktir. Voleybolda ne kadar iyi hücum yaparsan o kadar sayı alma şansın artarsa diğer yandan hücum yapmadan kazanmak düşünülemez. Bu nedenle günümüz voleybolunda hücum tekniği çok önemli bir yere sahiptir. Voleybolda çabuk hücum kullananlar, topa daha yakın olup çabuk giriş yapma özelliği gösterdiklerinden, adım sayıları daha azdır. Atılan pasların yükseklikleri ve hızları da, hücumcunun zamanlamasına etki etmektedir. Değişik yüksekliklerdeki paslara değişik zamanlarda hücum girişleri yapılmaktadır. Bu da voleybol sporuna çok yönlülük katmaktadır.
Voleybolda Savunma

Voleybolda Savunma
Voleybolda Savunma

Voleybolda savunma, topun oyun alanına temas etmesini engellemektir. Savunma yapılmadan hücumdan söz edilemeyeceği gibi yapılan hücumların büyük çoğunluğu ise savunmayla başlar. Alan savunmasında blok yapılması rakip takımın smacına karşı savunma için önemli hamlelerdendir. İstatistiki bilgilere göre hücum topunun geliş hızının bayanlarda 18m/s, erkeklerde ise 33m/s olduğu ve bayan voleybolcuların ralli sürelerinin erkek voleybolculara göre daha uzundur. Ayrıca erkek voleybolcuların savunma yapma olanağı bayan voleybolculara göre daha azdır. Voleybolda savunma başarısı için hücumlarda her savunma oyuncusunun topa vuracakmış gibi beklemesi, her oyuncunun karşı taraftan topa vurulmadan önce topla oynamaya hazır olmasıyla mümkündür. Bu, tüm takımın önce savunma pozisyonuna geçmesini sağlar. Başarılı savunma için bir diğer önemli nokta ise, oyuncuların her topa müdahale etmeye çalışması ve topun oyun alanı içerisine temasına izin verilmemesi gerçeğini bilmesidir. Savunmada koordineli bir şekilde hareket edebilmek için tüm takımın konsantre olması büyük önem taşımaktadır.

Voleybolda Blok

voleybol-blok
Voleybolda Blok

Bir veya daha fazla oyuncunun, rakip takım tarafından gerçekleştirilen hücumu file üzerinde eller, kollar ve vücudunun yardımıyla yapılan engelleme hareketidir. Blok, tekniği zor olan aynı zamanda bu tekniğin uygulanması için çok antrenman yapılması gereken bir harekettir. Voleybolda blok, tekli, ikili ve üçlü blok şeklinde yapılmaktadır. Profesyonel takımların üçlü blok yapmalarındaki en büyük etken sıklıkla antrenman yapmalarıdır. Blokta ne kadar iyi yer tutulursa savunma oyuncusunun da o kadar savunma yapma olanağı bulunmaktadır. Nitekim etkili blok başarılı alan savunmasının da kilit noktasını oluşturmaktadır. Günümüz voleybolunda blok, savunmadan çok bir hücum organizasyonu olarak değerlendirilmektedir.

Voleybolda Servis

voleybol-servis
Voleybolda Servis

Hakem işaretiyle servis bölgesindeki oyuncunun topa el veya koluyla vurması ile topun oyuna sokulması hareketidir. Takımların ilk hücum atakları içerisinde servis yer almaktadır. Servis tekniği geçmiş yıllarda oyun başlatan vuruş olarak bilinse de günümüz voleybolunda bu tekniğin taktiksel yönüne ağırlık verilmesi ile sadece oyun başlatan vuruş değil sayı almak için yapılan hamle olması servisin önemini artırmaktadır.
Taktik olarak atılan kısa servisler rakip takımın hücum oyuncularının etkinliğini ve verimliliğini azaltabilmektedir. Zamanla değişen kurallarla servis atışları daha da önem ve özellik kazanmıştır. Teorik olarak servis, oyun başlatan olmasına rağmen, daha önceleri kaybedilen servis durumunda atan takım sayı kaybetmezken, son değişen oyun kurallarında servis kaybı durumunda rakip takım sayı kazanmaktadır.
One thought on “Voleybol Kuralları ve Temel Teknikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Yarı Başkanlık Hükümet Sistemi

Sal Ağu 11 , 2020
Share on WhatsApp Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on Email Share on TelegramYarı başkanlık sistemi temel niteliklerini hem parlamenter sistemden, hem de başkanlık sisteminden alması dolayısıyla karma bir sistem durumundadır. Yarı başkanlık sistemi kavram olarak ilk kez 1959’da Le Monde’da gazeteci Hubert Beuve-Mery tarafından kullanılmıştır. […]
Yarı Başkanlık Hükümet Sistemi