Z Kuşağı Nedir? Hangi Yıl Doğanlar Z Neslidir? Özellikleri

2
z-kuşağı-z-nesli

Z Kuşağı Hangi Yıllar Arası Doğan Nesildir?

Z Kuşağı, William Strauss ve Neil Howe’un (1991:335) 1982 yılından başlattığı, farklı araştırmalarda 1991’den başlayarak 2010’a kadar olan yıllarda doğanları temsil eden kuşaktır. Ulusal ve uluslararası literatürde, Z kuşağı, sınıflandırmada çok fazla yer almamaktadır. Bunun nedeni, o zamanın araştırmacılarının, küreselleşmenin de etkisiyle, Dünya’daki gelişmeleri ve yaşam biçimlerini hızla değiştirmenin  öngörülmediği veya bulunmadığı dönem olabilir.
Z Kuşağı Nedir?

Z Kuşağı, dünya çapında web, mp3 çalarlar, kısa mesajlar, cep telefonları, PDA’lar, YouTube, IPAD’ler, medya teknolojileri ile birlikte büyümektedirler. Bu kuşak, bugünün 14-25 yaşındaki çocuklarıdır. Önceki kuşaklara kıyasla daha fazla oranda bilgisayar ve video oyunları oynamakta, internetin dijital dilini “ana dili” olarak kullanmaktadırlar. Z kuşağı 2020’de, Çin, Hindistan ve Rusya’nın, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’dan daha fazla bir ekonomik etkiye sahip olduğu bir dünya öngörmektedir.

Sosyal ağ ile doğar ve büyür, dijital merkezlidir ve teknoloji Z kuşağının kimliğidir. Bu kuşağın, çok küçük bir bölümü iş hayatına girmiş olmasına rağmen özellikleri, ihtiyaçları ve çalışma tarzı hakkında çok az şey bilinmektedir. Bu kuşağın doğru bir şekilde anlaşılmaması durumunda, kuruluşlar, organizasyonların sürdürülebilir büyümesi için onları işe almak ve işte tutmakta zorluklar yaşayabileceklerdir. Günümüzün bu kuşağın bir özelliği, küresel, sosyal ve sosyo-ekonomik sınırları her zamankinden daha fazla aşmalarıdır. Küreselleşme nedeniyle, dünyanın farklı yerlerinde yaşayan gençlerin yaşamları ve davranışları, aynı olay, süreç ve eğilimlerden etkilenmektedir. Aynı filmleri izlemekte ve birçok kez aynı küresel markalar onların hayatlarını tanımlamaktadır. Buna ek olarak, aynı etkilerin onları şekillendirdiği gibi internet üzerinden onlar da büyük etkiler yaratırlar.
Z neslinin resmi olmayan, bireysel ve çok düz bir iletişim biçimi vardır ve sosyal medya yaşamlarının hayati bir parçasıdır. Y kuşağından daha girişimci, güvenilir, hoşgörülü ve daha az motive edilmeye ihtiyaç duyma eğilimindedir. Çalışma beklentileri konusunda daha gerçekçi ve gelecekle ilgili daha olumludurlar. Diğer kuşaklardan daha sabırsız, anlık düşünen, önceki kuşakların hırslarından yoksun, çok daha az dikkat süresi olan, dikkat eksikliği bozukluğu kazanma eğiliminde olan bir kuşaktır. Ayrıca oy vermeye ve topluluklara katılmaya önceki nesillere göre daha az eğilimli ve isteksiz oldukları düşünülmektedir.

Z Kuşağının Özellikleri

2013 yılında “Z kuşağı için Bilim İletişimi” olarak adlandırılan Pécs projesiyapılmıştır. Bu proje, Z kuşağı ile etkin iletişim hakkında kapsamlı bir bilgi ortaya koymayı, 15-24 yaş grubunun davranışlarını, değerlerini keşfetmeyi amaçlamıştır. Projede toplanan Z kuşağının özellikleri şunlardır :

 • Aktif sosyal medya kullanıcılarının birçok temasları vardır ve çoğunlukla günlük olarak bu kanallar aracılığıyla ilişkilerini sürdürürler (kişisel toplantılar onlar için de önemlidir, ancak çevrimiçi temasların eşit derecede önemli bir rolü vardır).
 • Günlük tüketim mallarında gerçekten hızlı yiyecekler yemekte ve şekerli meşrubatlar içmektedirler.
 • Sigara içenlerin ve düzenli olarak alkol tüketenlerin sayısı oldukça yüksektir.
 • Son derece önemli olan “sevgili markaları” vardır. Bunlar, örneğin akıllı telefon olarak gördükleri iPhone hakkında sık sık bahsederler.
 • Onların içerik tüketimi kolayca tanınabilir. Gençler arasında yüksek kaliteli kültür tüketimini sevmezler ve genellikle pop müzik, filmleri tercih ederler.
 • Film ve müzik satın almak onlar için genellikle gereksizdir, korsan indirmeyi tercih etmekteler.
 • İnternette bulunan içerikleri tercih etmekte, internette sörf yapmak ve Youtube videolarını izlemek için çok fazla zaman harcamaktadırlar.
 • Genel olarak, tüketici özellikleri, Y Kuşağı üyelerinden çokfarklıdır, akıllı telefon bir durum simgesidir, ancak işlevsel çağrışım onlar için de çok önemlidir.

Özellikleri, yaşam tarzları ve tutumları açısından, Z Kuşağı bireyleri, geleneksel inançları kucaklayan, aile birimine önem veren, kendini kontrol eden ve daha sorumludurlar. Yüksek teknolojili ve çoklu bilgi kaynaklarına, her taraftan onları bombalayan mesajlara alışmışlardır. İnternet olmadan asla yaşamamışlar. Değerleri özgünlük ve “gerçeklik”tir. Akran kabulü, Z nesli için çok önemlidir, ait olmaları gerekir. Alışverişlerini kendileri yaparlar ve sevdikleri markalarla sürekli iletişim kurarlar, markaya bir şikâyet yazdıklarında anında ve dürüst cevap beklerler. Cevap alamadıklarında tekrar o markaya dönmezler. Ayrıca, ebeveynler, büyükanne ve büyükbabaları çocukları için satın almaktalar ve kendilerine aldıklarından daha kaliteli ürünler almaktadırlar.
Şaşırtıcı şekilde, çocuklar yaklaşık 18 aylıktan itibaren markaları tanıyabilmektedir. Bazı araştırmacılar, Z kuşağının sağlıksız ve aşırı kilolu bir nesil olacağını tahmin etmektedirler. Bu yüzden, spor üyelikleri ve sağlık sigortası bu grup için önemli ürün ve hizmetler olacağı öngörülmektedir. Bu gençlerin, yaşlandıkça ne düşünmeleri ve ne yapmaları gerektiği söylendiğinde daha az yanıt verdikleri de belirlenmiştir.

Z Kuşağının İş ve İşyeri Tercihleri

İş ve işyeri tercihleri aşağıdaki gibidir:

 1. Şeffaflık, kendine güvenme, esneklik ve kişisel özgürlük konularını tercih ederler. Bilgilendirilmelerini, hatalarını düzetilmelerine izin verilmesini ve cevaplarının duyulup onaylanmasını beklerler.
 2. Bu kuşak akıllı telefon ya da tablet bilgisayar olmadan hiç yaşamadığı için işe giderken tüm bu cihazları kaybetmemeyi isterler.
 3. Şahsen ya da yüz yüze iletişimi tercih eder ve onları ciddiye almalarını beklerler. Yöneticilerin fikirlerini dinlemelerini ve duygularına değer vermelerini istemektedirler. İş yerinin yaşla ilgili değil, fikir ve katkılarla daha fazla ilgili olması gerektiğini belirtmektedirler. Ayrıca dürüst bir lider için çalışmak, genç yaşları veya unvanları nedeniyle onlardan bilgi gizlememelerini istemektedirler.
 4. Eğitimlerine güvendikleri için mentorluk, öğrenme ve mesleki gelişim fırsatlarını besleyen çalışma ortamını tercih ederler
 5. İçinde düzenlenmesi kolay olan ofis ya da işyerini istemektedirler. İşyerinde karmaşık planlama düzenini istenmemektedirler.

Z Kuşağı ile İlgili Anahtar İpuçları

 • Kariyer hedefleri; Birkaç paralel kariyer oluşturur, aynı anda birkaç iş yapar
 • Çalışma alanı; Ofis, ev esnek bir program arzular
 • Teknoloji; Kendi dokümanlarını yaratır, veritabanlarını oluşturur, araştırma için web kullanır, 7/24 e-posta kullanır
 • Müşteri yönelimi; E-posta, Metin yazışma
 • Müşteriyi tutma; Kişisel ilişki kullanır
 • Mentorluk; Sürekli geri bildirim gereklidir
 • Motive Ediciler; Kişisel hayatın korunması
 • Giyim; Her ne ile rahat hissediyorsa
Diğer Nesiller ile ilgili bilgi almak için aşağıdaki içeriklere göz atabilirsiniz;

2 thoughts on “Z Kuşağı Nedir? Hangi Yıl Doğanlar Z Neslidir? Özellikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Alfa Kuşağı - Z Neslinin Ardındaki Kuşak

Pts Tem 20 , 2020
Share on WhatsApp Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on Email Share on TelegramAlfabe z harfi ile bitse de kuşakların yerini yeni kuşaklara bırakması hala devam eden bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu da z kuşağı sonrası kuşağın adının ne olacağı sorununu ortaya çıkarmış ve Avustralyalı […]
alfa-nesli-alfa-kuşağı